Çocuk İstismarında Gelinen Son Nokta: 18 Yaşından Küçük 115 Çocuk Hamile Kalmış

0
1799
Foto: Hürriyet
Foto: Hürriyet
Foto: Hürriyet

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, İSTANBUL Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte gelen, yaşları 18’in altında 39’u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğu saptandı. Bu kayıtların ‘zorunlu’ olmasına karşın polise bildirilmediğini saptayıp hazırladığı tutanakla durumu savcılığa bildiren hastane görevlisi hakkında inceleme başlatıldı ve görev yeri iki kez değiştirildi.

Hastanede altı yıldır görev yapan Ş.İ.N. adlı çalışan 18 yaşından küçük çocuklara ilişkin bilgilerin adli birimlere ulaştırılması gerekirken, 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamileliğiyle ilişkin kayıtlara hastane sisteminde ve sosyal hizmet biriminde tutulmadığını fark etti. Haberde Ş.İ.N., hastanede psikolog olarak çalışan I.Ö. ile birlikte bu durumu tutanak altına aldığı da belirtiliyor.

Valilik Soruşturmaya İzin Vermedi

Ş.İ.N’nin yaşanan bu durumu hastahaneye yetkililerine ilettiği, buna rağmen yönetimin konuyla ilgili hiçbir işlem yapmaması üzerine Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulundu. 1 yıla kadar hapsi gerektiren, 15 yaşından küçük olması halinde cezanın yarı oranında artırıldığı ‘kamu görevlisinin suçu bildirmemesi’ suçunun işlendiğini öne sürdü.

Savcılığın talebiyle, sorumlu başhekim yardımcısı Dr. A. A. ve Sosyal Hizmet Uzmanı N.D. hakkında soruşturma izni istendi. Fakat İstanbul Valiliği, 4 Aralık 2017 tarihli yazısıyla iki görevli hakkında soruşturma izni vermedi.

CHP, Konuyu Meclis’e Taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Ali Şeker, 115 hakkında iddia edilen cinsel istismar konusunu Meclis gündemine taşıdı.

Ali Şeker “Hastanede görev yapan bir personelin, 38’i 15 yaşından küçük olmak üzere 18 yaşından küçük 115 çocuğun başvurusunun polise bildirilmediğini fark etmesi üzerine hazırladığı tutanak ile durumu savcılığa bildirdiği, ancak durumu ihbar eden görevli hakkında inceleme başlatılarak görev yerinin değiştirildiği iddia ediliyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaparak, soruşturma talimatı verildiğini ve müfettiş görevlendirildiğini ifade etti.

Kaynak: Hürriyet

17 Ocak 2018

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.