Silivri Hapishanesi’nde Tek Tip Dayatmasına Direnen Tutsaklara Saldırı

0
1567

3F8A38F5-14CD-448F-A182-98E55BF1F46EHalkın Hukuk Bürosu, Silivri Hapishanesi’nde tek tip dayatmasına direnen iki kişinin darp edildiğini belirtti.

Halkın Hukuk Bürosu Twitter hesabından, Silivri hapishanesinde tutuklu bulunan İlker Altundal ve Gökhan Kesgin’in duruşmalarına giderken tek tip kıyafet giymeye zorlandığını, tek tip kıyafetleri giymeyi reddeden Altundal ve Kesgin’e işkence edildiğini duyurdu.

AE8403F9-4502-489E-A766-E547778B9FB7

ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, İleri Haber’e yaptığı açıklamada saldırıyı  doğruladı.

Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi de konuya ilişkin bir açıklama yayımlayarak, bugün (17 Ocak) saat 19:00’da Kadıköy Khalkedon meydanına eylem çağrısında bulundu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Tek tip elbise saldırısı Silivri 9 Nolu hapishanesinde başladı. İnfaz hakimliğindeki duruşmaya gitmesi gereken iki tutsağa tek tip elbise giymesi dayatılmış. Tutsakların giymeyeceklerini açıklamaları üzerine de tutsaklara saldırarak darp etmişlerdir.

Tutsaklar tek tip elbiseleri ne duruşmalara giderken ne de başka zaman giymeyeceklerini beyan ettiler. Bizde tutsak yakınları, aileleri, yoldaşları ve dostları olarak tutsaklara dayatılan bu saldırıları boşa çıkarma kararlılığıyla onların yanlarında olacağımızı ve tek tipe geçit vermeyeceğimizi açıkladık.

Bugün bu saldırıyla yeni dönemin başlangıcı oldu. Önümüzde uzun bir döneme yayılacak olan bu saldırılara karşı bugün ilk uygulandığı gün bir tepki vermek ve onların yanında olduğumuzu eylemimizle göstermenin zamanıdır.

Bu nedenle başta tüm tutsak yakınları ve aileleri olmak üzere herkesi bu akşam saat: 19’de Kadıköy’de yapacağımız eyleme çağırıyoruz.”

Kaynak: Gazete Yolculuk

17 Ocak 2018

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.