“Asgari” Halimiz!

0
1892

img_0414Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017’de geçerli olacak asgari ücret toplantılarına başladı.

İşverenlerin talebi, asgari ücrete zam yapılmaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki toplantıda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Talep edileni karşılayabilmek geçici dönemler için başarı olarak karşımıza gelebilir ama istikrarlı bir hedefe yönelmekte geçici mutluluklar kalıcı huzura dönüşmeyebilir. O nedenle reel olmamız gerekiyor” dedi.

Türk-İş Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, ”Çalışanlar ürettiği kadar da tüketiyor. Bunun yanında hem tükettikleri hem de ücretleri üzerinden vergi de veriyor. Sosyal devlet anlayışı toplumdaki zayıf kesimlerin korunmasını amaçlamaktadır ancak uygulamaya baktığımızda, daha çok iş yeri ve işverenlerin korunduğunu yaşayarak görüyoruz. Yılbaşında 447 dolara denk gelen asgari ücret tutarının bugünlerde 368 dolara kadar düştü” dedi.

TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir ise, “İçinde bulunduğumuz koşullar ortadayken, 2017’de asgari ücrette her şey normalmiş gibi bir artış öngörülmesi dengesizliğe yol açacak. Bu da hepimizi etkileyecek. Çalışanlarımızın herhangi birinin işini kaybetmemesi gerekiyor, ilave istihdam gerekiyor. Bu noktada bu asgari ücret tespitinde biz geçen yıl yüksek orandaki artışın iki yılda ancak tolere edilebileceğini vurgulamıştık, aynı şeyi tekrar ediyoruz” diyerek sermaye sahipleri açısından durumu ifade etti.

Asgari ücret; bekar bir işçi için brüt 1.647 lira. Vergiler ve kesintiler düşüldüğünde ise net 1300 lira 99 kuruş olarak uygulanıyor.

07.12.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.