Asgari ücrete “zam” yapılmıştı: Ülke genelinde kira artışı yüzde 168 oldu, İstanbul’da 80 metrekarelik bir evin ortalama kirası ise 7528 lira!

0
276

AKP birkaç gün önce asgari ücrete “zam” yaptı. Ancak kiralar, asgari ücretin tamamını yutacak cinsten!

Asgari ücrete 6 aylık yüzde 54,3, yıllık bazda ise yüzde 100 zam yaptığı için övünen iktidar, kiralardan bihaber gözüküyor. Birgün’ün haberine göre Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) 2022 Kasım ayına ilişkin açıkladığı Kiralık Konut Piyasası Raporu’na göre, ülke genelinde kira yüzde 168 oranında artarak metre kare başına 67 TL oldu. Böylece kiralar TÜİK’in açıkladığı yıllık yüzde 84,4 olan enflasyon oranının yaklaşık iki katı arttı.

Habere göre kiralar aylık bazda yüzde 7,7 oranında artış gösterdi. BETAM’ın ‘sahibinden.com’ sitesinde yer alan verilere göre hazırladığı rapora göre kiralık konut metrekare fiyatı İstanbul’da yüzde 147,7 oranında arttı. Metrakare birim fiyatı 94,1 TL olurken 80 metrekarelik bir dairenin fiyatı 7 bin 528 TL’ye çıktı. Kiralık konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı kasımda İstanbul ve İzmir’de artarken Ankara’da geriledi.

Antalya’da yıllık artış yüzde 302,3!

Antalya, kasımda yıllık yüzde 302,3 artışla en yüksek kira artış oranının gözlemlendiği il oldu. Böylece Antalya’da kiralık konut fiyatları son bir yılda 4 katına yükselmiş oldu. Kiralık konut ihtiyacı öteleniyor.

BETAM Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, kiralık ve satılık konutta bir kilitlenme yaşandığını söyledi. Gürsel, “Kirada yıllık artış üç aylık düşüşün ardından kasımda yeniden yükseldi. Burada düşüş dediğimiz, kira fiyatları iniyor anlamında değil. Yıllık artışta düşüş. Reel fiyatta da düşüş vardı. Bu kalıcı mı bilmiyoruz ama belli ki bir süre düşme ya da sabit gidişten yükselmesi sorunun devam ettiğini ve yavaş yavaş yeniden kendini gösterdiğini ortaya koyar. Kira talebi zaten düşmez. Sonuçta yeni evlenen, ailesinden ayrılan vb talep olacaktır” dedi.

Prof. Dr. Gürsel, kira talebinde düşme olan bölgeler için ise şunları söyledi: “Ailesinin yanından ayrılmak isteyen iş hayatına girmiş bir yetişkin bu ihtiyacını öteliyor. Ortalama 10 bin lira kirayı nasıl ödeyecek? Ailesinin yanında yaşamaya devam ediyor.”

Asgari ücretin yüzde 100 arttığı bir ortamda Antalya’da kiraların yüzde 400’ün üzerinde yükseldiğine dikkat çeken Gürsel, “Bu inanılmaz bir yükseliş. Savaşın sonucunda böyle bir tablo ortaya çıktı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.