Atatürk rozeti takmayan subaylar ile Atatürkçü subaylar arasında çıkan kavgada Atatürkçü subaylar ihraç edildi

0
160

Tuzla Piyade Okulu’nda, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde bir teğmenin yakasına Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafı takmamasıyla başladığı belirtilen kavgadan sonra disipline sevk edilen yedi teğmen hakkındaki ihraç kararı onaylandı. 

7 teğmen Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) onaylamasının ardından kesin olarak ihraç edildi. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Bakanlık tarafından soruşturmaya ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhuriyet’imizin kurucusu ve Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete irtihalinin 85’inci yıl dönümünde Piyade Okul Komutanlığı’nda meydana gelen hadiseye ilişkin başlatılan idari soruşturma kapsamında, olaya karışan ve Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilen personel hakkında Kara Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulu tarafından; Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulları Yönetmeliği amir hükümleri ile diğer mezkur mevzuat gereğince ‘Silahlı Kuvvetlerden Ayırma’ kararı verilmiştir” ifadeleri kullanıldı. 

Olaya ilişkin adli süreçten elde edilecek belge ve bilgilere göre diğer süreçlerin işletileceği belirtilerek, “Önceliği müesses disiplini muhafaza etmek olan Türk Silahlı Kuvvetleri’mizde; temel değerlerini sarsacak, disipline aykırı ve askeri hiyerarşiyi bozan, bozabilecek hiçbir kişi, olay ve duruma müsamaha gösterilmeyeceğinden en ufak bir şüphe duyulmamalıdır” denildi.

Ne olmuştu?

Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım töreninde Atatürk fotoğrafı takmayan ve cemaat ile bağlantılı oldukları iddia edilen subaylarla, Atatürkçü subaylar arasında kavga çıkmıştı. Çıkan kavgada 7 teğmen hakkında soruşturma başlatılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.