Merkel Seçim Yenilgisinin Ardından Parti Liderliğini Bırakıyor

0
1100

Almanya Başbakanı Merkel’in Pazar günü yapılan Hessen eyaleti seçimlerinde partisinin ağır yenilgi almasının ardından 24 saat geçmeden artık parti liderliğine yeniden aday olmayacağı bildirildi. Bununla birlikte Merkel 2021 sonbaharında yapılması planlanan yeni seçimlere kadar Başbakanlık görevini yürütecek.

Pazar günü yapılan Hessen eyaleti seçimlerinde Merkel’in partisi CDU’nun oyları yüzde 38,3’den 27,2’ye geriledi. İki hafta önce yapılan Bayern eyaleti seçimlerinde ise partinin oyları yüzde 47,7’den 37,2’ye düşmüştü.

Merkel’in çekileceği haberinden sadece saatler sonra göreve iki aday çıktı. Birisi Parti Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer diğeri ise partinin eski Grup Başkanı Friedrich Merz oldu. Adaylardan Kramp-Karrenbauer’in daha güçlü şansa sahip olduğu belirtiliyor.

Angola Merkel 18 yıldır CDU Genel Başkanı, 2005 yılından beri de Almanya Başbakanı’ydı. 14 Mart 2018 yılında dördüncü seçim zaferini kazanan Merkel Avrupa’nın fiili lideri olarak biliniyordu. Bu kararla birlikte artık Merkel döneminin bittiği yorumu yapılıyor.

Parti liderliği için seçim Aralık ayında yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.