Aziz Komutan Ülkesinde!

0
1591

Komutan Aziz!

Aziz Güler’in iki aydır yurda girişi engellenen cenazesi, arkadaşları ve ailesinin uzun uğraşları sonucu teslim alındı.

Güler’in babası, oğlunun yaşamını yitirdiğini öğrendiği günden bu yana cenazenin başında bekliyordu. Aile, Suruç Kaymakamlığı, Urfa Valiliği, İçişleri Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi ve AİHM dahil birçok kuruma başvuruda bulunmuş fakat Aziz Güler’in cenazesinin ülkeye girişinin önündeki engel kaldırılamamıştı.

DİHA’nın paylaştığı habere göre, Güler’in cenazesi bu sabah teslim alındı ve ülkeye girişinin önündeki engel kalktı.

Kamuoyunun yoğun tepkisi sonucu sürekli gündemde tutulan bu olay, son olarak dün, kendisine verilen ödülü alırken yaptığı konuşmada, ”Aziz Güler’in, o herkesin korktuğu IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitirdiğini biliyorsunuz değil mi? Ve hala cenazesi ülkesine getirilebilmiş değil!” diyen tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü tarafından gündeme taşınmıştı.

“Kardeşimi almazlarsa sırtlar sınır kapısına dayanırım, kapıdan almazlarsa bacadan girerim. Sırtlar getiririm, kucaklar getiririm, sınır sınırdır nihayetinde, sen ki özgürlük mücadelenle sınırları aşmışsın o sınırlar senin bedenini yurduna sokmayacak güce sahip değiller.” böyle söylemişti Aziz Güler’in ağabeyi.
Birgün’de yayımlanan yazısında (http://www.birgun.net/haber-detay/ruyalarima-konuk-ol-cocuk-95311.html), ”…seni alıp getireceğim. Sırtıma alıp getireceğim. Kapıdan olmazsa bacadan ama seni alıp İstanbul’a getireceğim.” diye seslenmişti kardeşine.

DİHA’nın haberi şöyle:

Rojava’da yaşamını yitiren BÖG Komutanlarından Aziz Güler’in cenazesi, 59 günlük engellemenin ardından ailesi tarafından teslim alınarak Urfa’ya getirildi. Güler’in morga kaldırılan cenazesi akşam saatlerinde uçakla İstanbul’a götürülecek.

Rojava’da, 21 Eylül günü DAİŞ çetelerinin döşediği mayına basarak yaşamını yitiren Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Komutanı Aziz Güler’in (Rasih Kurtuluş) cenazesine yapılan işkence 59 gün sonra son buldu. Hayatını kaybettiği haberini aldıklarını çocuklarının cenazesini almak için Suruç Kaymakamlığı ve Urfa Valiliği’ne başvuran ailesine bu yönde alınmış Bakanlar Kurulu kararı olduğunu gerekçesiyle cenazelerin sınırdan geçişine izin verilmemişti.

Anayasa Mahkemesi’ne de başvuran ailenin bu başvurusuna da yine “manevi ve maddi zarar yoktur” denilerek olumsuz yanıt erilmişti.

Bunun üzerine konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başta olmak üzere uluslararası platformlara taşıyan Güler ailesi, bir yandan siyasiler aracılığı ile hükümet yetiklileri ile görüşmelerine devam etti.

Yapılan bu görüşmeler neticesinde de 59 gün sonra Aziz Güler’in cenazesine ve ailesine yapılan işkence nihayet sona erdi. Bunca gündür Cizîr Kantonu’nun Serêkaniyê kentindeki Roj Hastanesi morgunda bekletilen Güler’in cenazesi, ailesi tarafından bugün sabah erken saatlerde Mürşitpınar Sınır Kapısı üzerinden Urfa Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Burada otopsisi yapılan Güler’in cenazesi, ardından Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.
Ailenin çocuklarının cenazesini akşam saatlerine uçakla İstanbul’a götürüleceği belirtildi.

Aile, cenazenin defin programına ilişkin İstanbul’da açıklama yapacağı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.