Başbakan Binali Yıldırım’dan tehditvari ifadeler: “Barzaninin anlayacağı dilden konuşmasını biliriz”

0
1369

IMG_2891AKP hükümeti, orta doğudaki krizi derinleştiren açıklamalara devam ediyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Kırşehir’de Ahilik Haftası etkinliğinde yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyeti’nin referanduma dönük tavrını yineleyerek, Barzani yönetimini eleştirdi.Yıldırım, “Bugünlerde Kuzey Irak’ta birtakım işler oluyor. Orada Barzani efendi çıktı, ‘Ben referandum yapacağım, bağımsızlık peşindeyim’ diye bir sevdaya düştü. Dedik ki ‘Yanlış yoldasın, kendini mahvedeceksin. Ziyanı yok ama burada yaşayan insanlara ne garazın var. Orada, bölgede yaşayan Kürtler, Türkmenler, Araplar kardeşlik içinde yaşıyorlar, birbirleriyle bir alıp veremedikleri yok. Niye onların huzurunu bozuyorsun, ayrımcılık yapıyorsun, vazgeç bu sevdadan.’ Fakat laf anlamaz ama anlamıyorsa anlayacağı dilden de konuşmasını biliriz” dedi.

Ayrıca Yıldırım, “Bölgemizde proje yapanlar, terör örgütlerini üzerimize salanlar şunu iyi bilsinler. Ne yaparsanız yapın, hangi planı kurarsanız kurun bu milletin adı Türk milletidir. Yüzyıllar boyunca bu planların hepsinden alnının akıyla çıkmış ve bugünlere gelmeyi başarmıştır” ifadelerini kullandı.

AKP hükümeti, iktidara geldiği dönemden itibaren Barzani yönetimiyle işbirliği içindeydi. ABD desteği sayesinde Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimiyle yapılan petrol satışı anlaşmaları, Basika’da bulunan Türk Askeri üssü gibi konularda Irak devletinin bütünlüğüne karşı olduğunu açıkça gösteren iktidarın, referandum noktasındaki politikalarında bölge halklarını ne kadar düşündüğü ise tartışmaya değer bir konu olarak varlığını sürdürüyor.

23 Eylül 2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.