Basın Açıklamasına Çağrı

1
2914

Başlıksız-5Dergimiz ODAK’ın başyazarı ve aynı zamanda Eğitim ve Dayanışma Hareketi Koordinatörü Hamza Yalçın, 3 Ağustos günü İspanya’nın Barcelona şehrinden Londra’ya gitmek isterken İnterpol tarafından darp edilerek gözaltına alınmış ve bir gün sonrasında tutuklanmıştır. Başyazarımız Yalçın, AKP’nin sürekli güncellediği Interpol listesine eklenmiş ve bu sayede hedef gösterilmiştir. Interpol tarafından tutuklanan Yalçın, yıllardır İsveç’te ikamet eden ve İsveç vatandaşı sosyalist bir yazardır. Türkiye’de geçmiş dönemlerde yürüttüğü devrimci çalışmalar dolayısıyla en ağır şekilde cezalandırılmış ve Türkiye’yi terk etmek zorunda bırakılmış bir devrimcidir. AKP’nin şikayeti üzerine Interpol tarafından tutuklanan Hamza Yalçın, derhal serbest bırakılmalıdır. İspanya hükumeti derhal evrensel hukuk yasalarını hatırlamalı ve AKP’nin oyununa alet olmamalıdır.

Arkadaşımız Yalçın, tutuklandığı günden beri özellikle AKP medyasında akla ziyan suçlamalarla itham edilmiştir. Yüzlerce gazetecisi hapsedilen, onlarca milletvekili ve her kademeden siyasetçisi tutsak edilen bir ülkede, AKP tarafından arkadaşımız Yalçın’a yöneltilen suçlamalar gerçek dışıdır. Buna karşı koymak ve Hamza Yalçın’la dayanışmak için ODAK çalışanları ve okurları olarak 13 Ağustos Pazar günü saat 17:00’da Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda bir araya geliyoruz. Hamza Yalçın’ın serbest bırakılması talebini paylaşan ve bizlerle dayanışmak isteyen tüm dostlarımızı açıklamamıza bekliyoruz. 

Gün Hamza Yalçın’la dayanışma günüdür!

Hamza Yalçın derhal serbest bırakılmalıdır!

Özgür Basın Susturulamaz!

Hamza Yalçın’a Özgürlük!

Yer: Kadıköy Khalkedon Meydanı

Saat ve Tarih: 17:00/13 Ağustos Pazar

Eğitim ve Dayanışma Hareketi-ODAK

1 Yorum

 1. KALEM DEĞİL SİLAH TUTAN ELLER KIRILSIN!
  HAMZA YALÇIN DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

  ABDULLAH GÜRGÜN / İSVEÇ
  (İsveç Gazeteciler Sendikası Eski Yöneticisi, İsveç Yazarlar Birliği Üyesi)

  İnterpol kanalıyla yakalanan Gazeteci Yazar Hamza Yalçın için İsveç Dışişleri Bakanlığı, İsveç Basını, Gazeteci – Yazar Örgütleri ve demokratik kitle örgütleri seferber oldu. İspanya ve diğer ülkelerde de pekçok örgüt Hamza Yalçın’ın serbest bırakılması için çalışıyor. Hem Türk hem de İsveç yurttaşı olan Yalçın’ı İspanyol hapishanesinde İsveç Dışişleri Bakanlığı görevlileri ziyaret etti. İsveç Dışişleri Bakanı Magot Wallström’ün kendisi de ziyaret için başvurdu.

  SUÇU ELEŞTİRMEK Mİ?

  Hamza Yalçın’a yöneltilen suçlar: Terör örgütüne üye olmak, terörist olduğu öne sürülen Odak dergisinde yazı yazmak, “Eğitim ve Dayanışma” konusunda konferanslar düzenlemek…

  Hamza Yalçın 3 Ağustos Perşembe günü İspanya’da Barcelona’nın El Prat Havaalanında İngiltere’ye uçacakken gözaltına alınmıştı.

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre İsveç’e 1984 yılında iltica eden Yalçın’a bir avukat tutuldu ve İsveç’e getirilmesine çalışılıyor. İspanyol savcının 18 Ağustosa dek Hamza’nın bırakılıp bırakılmayacağına karar vermesini bekliyor Ancak İspanyol yasalarına göre gözaltı süresini 11 Eylüle dek uzatabilecek. Türkiye’nin en geç o tarihe dek iddialara zemin oluşturacak kanıtlar sunması gerekiyor. İsveç Haber Ajansı TT’nin bir haberine göre Hamza’ya yöneltilen suçların Türkiye’deki cezası 22 yıl altı ay hapisten müebbet hapse dek uzanıyor… Dışişleri memurları hapishanede Yalçın’ı ziyaret ettiler, sağlığının ve moralinin iyi olduğunu, ayrı ve daha iyi bir hücreye konduğunu ve okumak için kitaplar istediğini açıkladılar.

  Hamza Yalçın İsveç Televizyonu’na yaptığı bir açıklamada kendisine yöneltilen suçları “saçmalık” olarak niteledi.

  Hamza Yalçın’ın gözaltına alınmasına karşı çıkanların genel kanısı, onun teröristlik nedeniyle değil; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a muhalif olması nedeniyle tutulduğu yönünde.

  İsveç Gazeteciler Sendikası Başkanı Jonas Nordling, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Philippe Leruth ve Sınır Tanımaz Gazeteciler Derneği İsveç Şubesi Başkanı Jonathan Lundqvist Erdoğan’ın kendine yönelik eleştirileri bastırma yolu olarak “terörizm” suçu iddiasını kullandığı iddiasını öne sürenler arasında. Ve artık Erdoğan’ın elini yurtdışına da attığı görüşündeler.
  İsveç’in Önceki Büyükelçisi Michael Sahlin de bu kanıyı paylaşanlar arasında. Türkiye’nin İnterpol aracılığıyla yurtdışında muhalifleri yakalatmasına karşı çıkıyor:
  – Türkiye terör kavramını aşırı genişletti. Rejime karşı olan herkes terörist olarak damgalanmaya başlandı. Bunlar Türkiye dışında olsalar da Interpol aracılığıyla yakalanmaya çalışılıyor. Bu bence endişe verici.

  TÜRKİYE DÜŞMANLARI DEVREDE

  Kuşkusuz samimi endişeler yanında birçok müptezel Türkiye düşmanı da bunu kullanıyor ve amacını çok aşan açıklamalarla Batının Türkiye’yi sıkıştırmasına hizmet ediyorlar. Basın yayın organlarında olayı bahane edip Türkiye’ye veryansın eden yazılar birbiri peşisıra yayınlanıyor. Diğer bir deyişle, eli kalem tutan birinin gözaltına alınmasıyla Türkiye düşmanlarının elinde yeni bir silah oldu.
  Türkiye’nin ya da başka bir ülkenin suç işlemiş kişileri yakalatmak için İnterpol’ü kullanması doğal ama muhalefeti bastırma amacına yönelik bir silah durumuna getirmesi o silahın geri tepmesine neden oluyor. Ülkelerin suçları engellemek için işbirliği yapmak yerine muhalifleri susturmada birbirine destek olması düşünülebilir mi?

  HAMZA TERÖRİST MİDİR?

  Benim tanıdığım, Hamza Yalçın terörist değildir.
  Hamza hiçbir terör olayına karışmamış, Emperyalizme karşı mücadele etmiş, 12 Eylül sonrası iki kez müebbetle yargılanmış bir devrimcidir. 1984 yılında İsveç’e iltica etti. O zamandan beri kendisini tanırım. Fikirlerini bilirim. Genelde anlaşırız ama pekçok ayrıntıda anlaşamayız. Ama bırakın silah kullanmayı, kimseye kabalık yaptığına bile tanık olmadım. Her zaman efendi, saygılı ve güleryüzlüdür. Sosyalist fikirleri nedeniyle ordudan atılmış bir subaydır. İsveç’e gelir gelmez eğitime önem vermiş, pedagoji okumuş ve “Eğitim ve Dayanışma Hareketi”ni başlatmıştır. Diğer bir deyişle Türkiye’nin kurtuluşunu eğitim ve dayanışmada görür. Yazılar, kitaplar yazmıştır. İsveç Yazarlar Birliği’ne üye olmasını da ben önermiştim. Yazarlar Birliği Hamza’yı tereddütsüz üyeliğe kabul etmişti. Şimdi bir üyemiz Türkiye’nin talebiyle ve saçma sapan savlarıyla ve geri gönderilmesi talebiyle gözaltına alınmıştır.

  Avrupa ülkelerinde, ellerine silah almış, kan bulaştırmış binlerce gerçek terörist serbestçe geziyor. Dernekler, işyerleri açıyor. Dahası siyasete giriyor. İsveç’te birçok cinayet işlemiş, adam dövmüş, haraç toplamış olan PKK’nın, başkent Stockholm’ün merkezi de dahil birçok yerde dernekleri olduğunu sağır sultan bile biliyor. FETÖ okulları açık, para, pul, ziynet toplama etkinlikleri sürüyor. Kara propaganda araçları yalan dolan yaymayı sürdürüyor. Bunlara ses çıkarılmıyor da elinde kalem yazı yazan, kitap yayınlayan kişi tutuluyor. Bu eli kalem tutan gazetecilerden biri de Sosyalist Gazeteci Yazar Hamza Yalçın’dır.
  Yıllardır yasal olarak yayınlanan Odak Dergisi’nde yazar. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, fikirlerini açıklar. O fikirleri beğenmediniz diye, yazan kalemi kıramazsınız…

  HAMZA YALÇIN KİMDİR?

  Hamza Yalçın, pekçok arkadaşını ve hatta kardeşini devrimci mücadelede kaybetmiş ama yine sapına kadar devrimci kalmış bir arkadaşımdır.
  Alevi kökenlidir. Ailesinde dedeler vardır. Ama kesinlikle ALEVİCİLİK yapmaz. Yapanları sevmez.
  Övünmez, yaygara yapmaz. Ama içini döktüğü zamanlar olur…
  Onu birazcık tanıyabilmeniz için size bir anısını anlatayım.
  Hapse alındığında birgün feci şekilde işkenceden geçirmişler. Aklınıza gelebilecek ve gel(e)meyecek her türlü işkenceyi yapmışlar. İşkencecisi durmuş ve “konuş” demiş. Ve Hamza konuşmuş:
  – Yahu sizde utanmanın bir kırıntısı bile kalmadı mı?
  Sivaslı alevi kökenli arkadaşımın durumu bana Pir Sultan’ı anımsattı:

  KUL OLAYIM KALEM TUTAN ELLERE

  Kul Olayım Kalem Tutan Ellere,
  Kâtip Arzuhalim Yaz Yare Böyle.
  Şekerler Ezeyim Şirin Dillere,
  Kâtip Arzuhalim Yaz Yare Böyle.
  Güzelim Ey Güzelim Ey Güzelim Ey Ey.

  Sivas Ellerinde Sazım Çalınır,
  Çamlı Beller Bölük Bölük Bölünür.
  Yardan Ayrılmışam Bağrım Delinir,
  Kâtip Arzuhalim Yaz Yare Böyle.
  Güzelim Ey Güzelim Ey Güzelim Ey Ey.

  Pir Sultan Abdal’ım Ey Hızır Paşa,
  Gör Ki Neler Gelir Sağ Olan Basa.
  Beni Hasret Koydun Kavim Kardaşa,
  Kâtip Arzuhalim Yaz Yare Böyle.
  Güzelim Ey Güzelim Ey Güzelim Ey Ey.

  https://www.google.se/search?q=hamza+yal%C3%A7%C4%B1n&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiR5L_MxNHVAhWDFZoKHenjD1wQ_AUICygC&biw=1707&bih=817&dpr=1.13#imgrc=I1JUbQDHJdJTKM:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.