Haziran Hareketi’nden Açıklama: Hamza Yalçın Derhal Serbest Bırakılsın!

0
2072

Eğitim ve Dayanışma Hareketimizin Koordinatörü olan ve Dergimizin baş yazarlığını yapan Hamza Yalçın’ın AKP iktidarının girişimleriyle İspanya’da tutuklanmasına karşı gösterilen tepkiler giderek büyüyor.

Çeşitli Avrupa ülkelerinde ve özellikle İsveç’te Hamza Yalçın’ın serbest bırakılmasına dönük gösterilen dayanışma örnekleri, AKP iktidarının ve İspanya hükumetinin zorbalığa dayalı hukuksuzluk düzenini teşhir etmeyi başardı.

Bir çok basın kuruluşunun, yazar, gazeteci ve aydın insanın; siyasi parti, kitle örgütü, ilerici, devrimci insanın ve çeşitli kurumların paylaştığı kınama mesajları “Hamza Yalçın Derhal Serbest Bırakılsın” talebi etrafında gösterilen dayanışmayı giderek büyütüyor.

Çeşitli siyasi çevrelerinden gelen açıklamalara, Haziran Hareketi’de bu gün yayınladığı bir bildiriyle dahil oldu.

Hamza Yalçın’ın sosyalist, devrimci ve Hazirancı kimliğine vurgu yapılan açıklamada, tutuklama karşısında evrensel hukuk kurallarına uyulması gerektiği hatırlatmasında bulundu.

Birleşik Haziran Hareketi’nin açıklaması şu şekilde:

“HAMZA YALÇIN DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!

12 Eylül döneminde ve sonrasında, siyasi faaliyetleri nedeniyle yurt dışına çıkmak zorunda kalan ve uzun yıllardır İsveç’te yaşayan Hamza Yalçın, ziyaret için gittiği İspanya’da gözaltına alınarak tutuklanmıştır.

Yalçın hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği savıyla açılmış bir dava bulunmaktadır. Hamza Yalçın’ın Türkiye’nin talebi üzerine Interpol’ün çıkarmış olduğu arama kararı sonucu tutuklanmış olduğu anlaşılmaktadır.

Hamza Yalçın devrimcidir, sosyalisttir, Hazirancı’dır. Siyasi eleştiri ve değerlendirme bir devrimcinin en doğal hakkıdır, varlık koşuludur.

İspanya hükumetini evrensel hukuk kurallarına uygun davranmaya ve Hamza Yalçın’ı derhal serbest bırakmaya davet ediyoruz.

Birleşik HAZİRAN Hareketi”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.