BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ!

0
1973

IMG_0447Odak okurlarına dönük Ankara polisinin taciz ve tehditleri, bugün Ankara İHD’de yapılan basın toplantısıyla protesto edildi. Dergimizin başyazarı, Eğitim ve Dayanışma Hareketi Koordinatörü Hamza Yalçın’ın 3 Ağustos tarihinde İspanya’da tutuklanmıştı. Ankara’da 15 Ağustos tarihinde İspanya Büyükelçiliği önünde bir araya gelen Odak çalışanları ve okurları yaptıkları açıklamayla Yalçın’ın tutuklanmasını protesto etmişlerdi. Bu açıklamanın ardından Ankara polisi liseli arkadaşlarımızı ve ailelerini arayarak taciz etmiştir. Yaşanan sistematik tehdit ve taciz girişimlerine karşı bugün çeşitli destekçi kurumların da katılımıyla Ankara İHD’de bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi, Devrimci Parti, Sosyalist Emekçiler Partisi, Devrimci Hareket ve İnsan Hakları Derneği’nden katılım oldu. Arkadaşımız Eray Zavar kendisini polisin okul çıkışında tehdit ettiğini aktararak faşizme boyun eğmeyeceklerini ve direnişi büyüterek sürdüreceklerini ifade etti. Ayrıca, yine ailesi ve kendi aranarak taciz edilen arkadaşımız Berk Kılıç Odak adına söz alarak açıklamamızı okudu. Açıklama metnini aşağıda paylaşıyoruz.

IMG_0448

Basına ve Kamuoyuna

Odak dergisi başyazarı ve eğitimci Hamza Yalçın yaklaşık 1 ay önce İspanya’nın Barselona şehrinde gözaltına alındı ve tutuklandı. Gözaltı sonrası İspanya polisi tarafından darp ve kötü muameleye maruz kaldı. Uzun bir süre arkadaşlarımız ile iletişimi engellendi. Türkiye’nin ise Hamza Yalçın’ın tutuklanması için İnterpol’e ilettiği suçlama “cumhurbaşkanına hakaret”. Hükümeti ve mevcut sistemi eleştirmenin bile terörist faaliyet sayılabileceği bir ülkenin isteği üzerine hapishanede tutuluyor ve Türkiye’ye iadesi isteniyor. Dünya çapında ses getirmiş ve İspanya hükümetine baskı yapan çalışmalar sonucu iadesi henüz gerçekleşmiş değil.

IMG_0449Bizler de Odak çalışanları olarak Hamza Yalçın’ın serbest bırakılması için 15 Ağustos tarihinde İspanya Büyükelçiliği önünde bir basın açıklaması yaptık. Yapılan hukuksuzluğu anlattık ve Hamza Yalçın’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledik. Yaptığımız açıklamadan kısa bir süre sonra ise açıklamaya katılan arkadaşlarımızın ailesi ve kendileri polis tarafından aranmaya başlandı. Arkadaşlarımızın ailelerine “çocuğunuz ve sizinle görüşelim, çocuklarınızın kimlerle arkadaşlık ettiğini biliyor musunuz, çocuğunuzla görüşen bir örgüt var” tarzında cümlelerle yaklaşan polis aileleri tedirgin etmeye ve yaptığımız yasal çalışmaları terörize etmeye çalışmıştır. Ankara polisini aciz ve basit tacizleriyle tanıyoruz. Solcu olan, onurlu yaşamayı seçen liseli gençleri mücadele yaşamlarının başlarında en az bir kere rahatsız etmesiyle biliyoruz. Polis bu tarzına yıllardır olduğu gibi bugün de devam ediyor.

AKP hükümeti ile birlikte ülkemizdeki suç oranı daha önce görülmemiş düzeye yükseldi. Uyuşturucu kullanımı, çetecilik, bireysel silahlanma ve dinci örgütlerin patlattığı bombalar artık ülkemizin rutini haline gelmiş durumda. Hal böyleyken polisin bunlarla ilgilenmeyip de parasız eğitim isteyen, iyi bir gelecek isteyen liseli gençleri taciz etmesi durumun en açık halidir. AKP bu tavrıyla suçla ve ya çocuklarımızın geleceği ile değil kendisini sorgulayan bir neslin yetişmemesi ile ilgilendiğini açıkça beyan etmiştir. Uyuşturucu kullanımı yüzünden her gün gençlerimiz ölüyor. Ülkemizde palazlanan çeşitli dinci örgütler çocuklarımızı cihat adı altında İŞİD ve ÖSO gibi terör örgütlerinin içine gönderiyor. Eğer polis bu ülke için bir şey yapmak istiyorsa solcu gençleri rahatsız etmeyi bırakmalı ve bu cihatçı örgütlerle ilgilenmelidir.

Buradan Ankara polisine bir daha söylüyoruz. Arkadaşlarımızı ve ailelerini rahatsız etmeyi bırakın. Kendinize başka bir iş bulun. Hamza Yalçın’ı ve dergimizi savunmaya devam edeceğiz. Doğru olanı yapmaya ve yanlış olanı haykırmaya devam edeceğiz. Yaptığınız baskıları tersine çevirip çalışmalarımızı geliştireceğiz.

Odak Dergisi

10.09.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.