Belediye işçileri 6. haftasında Kadıköy’de oturma eylemine devam etti

0
110

Belediye emekçileri kadrolu ve güvenceli çalışma talebiyle yaklaşık 2 ay önce başlattıkları oturma eylemlerini bu hafta da saat 19.00’da Kadıköy Rıhtım’da sürdürdüler. “Belediye şirket işçilerine kadro” pankartını açan emekçiler yüzbinlerce belediye işçisinin kadrolu, güvenceli ve insanca ücretlerle çalışmasını talep ediyorlar.

Türkiye’de yaklaşık 700 bin belediye işçisi kamu çalışanı olduğu halde acımasız şekilde taşeronluk koşulları altında çalışıyorlar. Çoğu belediyede haftalık çalışma saati 45 saat olarak uygulanıyor, işçiler güvencesiz koşullarda ve asgari ücrete yakın ücretlerle çalışıyorlar. Kamu kurumlarında işçi kıyımının en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan belediyelerde yerel seçimlerin ardından binlerce işçi güvencesiz koşullarda çalıştığı için işten atıldı.

Belediye işçileri arasında örgütlü olan sendikalar emekçilerin sorunlarını ve taleplerini yeterince sahiplenmediği için işçileri kendi sorunlarını kendileri dile getirmeye çalışıyorlar.

Sefalete karşı eşit iş eşit ücret, kadrolu ve güvenceli çalışma ve insanca bir çalışma düzeni talep eden belediye işçileri her hafta yaptıkları yarım saatlik oturma eylemine tüm belediye işçilerini davet ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.