Samsun’da emeklilerden eylem

0
77

Samsun’da Disk Emekli Sen’in çağrısıyla emekliler sokağa çıktı. “Emekliyiz, insanca yaşam için direniyoruz” diyen emekliler açıklanan enflasyon oranlarını, emekçi ve emeklilerin üzerine yıkılan vergi yüklerini protesto etti ve erken seçim çağrısı yaptı.

Tabutlu eylem, ciklet satan emekliler, kâğıt mendil satan emekliler, boş tencere ile yaşam mücadelesini sürdüren emekliler mizansenlerinin gerçekleştirildiği eylemde TÜİK’in bilimsel verilerden uzak açıkladığı enflasyon verilerine değinilerek erken seçim çağrısı yapıldı.

Açıklamada özetle; “… Ücret, maaş ve aylıklara gelir gruplarının gıda enflasyonunu dikkate almadan, gerçek dışı resmi enflasyon oranlarında yapılan zamlar, bugün işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam koşullarının daha da ağırlaşacağını göstermiştir.

…Bu zam oranları, emeklilere bir kez daha ucuz ekmek kuyruklarını işaret etmektedir. Ancak bizler, DİSK Emekli-Sen olarak, onların işaret ettiği yöne bakmıyor; erken seçimi işaret ediyoruz!

Aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekli yıllardır açlık, yoksulluk ve sefalet içinde, sağlıklarını kaybederek, yaşamak için iş arayarak nedeni olmadıkları krizlerin bedelini ödüyor. Ancak iktidar sözcüleri utanıp sıkılmadan “hep birlikte bedel ödeyeceğimizi”, birkaç ay sonra enflasyondaki düşüşle beraber alım gücümüzün kendiliğinden artacağını söylemeye cüret ediyorlar. Gelin, siz de aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışın! Gelin siz de bedel ödeyin!

… Onlar, irademizi ve yaşam hakkımızı yok sayan bu zam oranlarının yanında mal ve hizmetlere getirilen yeni vergi artışları ile bizleri ölüm sınırında bir yaşama itiyorlar.

Bizleri yaşarken öldüren bu iktidara sesleniyoruz:

Tüm hak ve taleplerimizi daha güçlü savunacağız!

Örgütlü mücadelemizi büyütecek, iktidarın layık gördüğü ile sınırlı bir yaşamı kabul etmeyeceğiz!

İnsan onuruna yakışır bir emeklilik için her alanda “erken seçim istiyoruz” diye haykırmaya devam edeceğiz!

“Başka çare yok, halk ekmeksiz kalacak” diyenlere sesleniyoruz:

Halkın ekmeği halkın sofrasında kalacak! Çare halk olacak; gidecek olan siz!

Aydınlık bir gelecek, tasasız bir gençlik, huzurlu bir emeklilik için erken seçim çağrımızı yükseltiyoruz, yükseltiyoruz!” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.