Gazze’de açlık kaynaklı ölümlerde artış olacağı uyarısı

0
91

İsrail’in sınır kapılarını 64 gündür tamamen kapalı tuttuğu Gazze’ye yardım ve yiyecek girişini engellemesi sebebiyle, özellikle çocuklar arasında açlıktan kaynaklanan ölümlerin artmasından endişe ediliyor.

Gazze Şeridi’ndeki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nde İsrail’in kısıtlamaları sebebiyle özellikle çocuklar arasında açlıktan kaynaklanan ölümlerin sayısında artış olacağı uyarısında bulunuldu.

Açıklamada İsrail’in “gıda hakkını garanti eden tüm uluslararası sözleşmeleri açıkça ihlal ederek, sınır kapılarını kapatarak ve gıda depolarını ve üretim tesislerini hedef alarak, Gazze Şeridi’nde açlık durumunu tırmandırmaya çalıştığı” kaydedildi.

“‘Soykırım’ saldırılarından, yardım girişinin engellenmesinden, Filistinlilere yönelik açlık suçunun devam etmesinden” tamamen İsrail ve ABD yönetiminin sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada, uluslararası topluma, Birleşmiş Milletlere (BM), dünyanın tüm ülkelerine, saldırıların durdurulması, sınır kapılarının açılması ve derhal ve acil yardım sağlanması için İsrail ve ABD yönetimine baskı yapma çağrısı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.