Bir Direniş!

0
1715

IMG_0383196 direniş günü… Son 76 günü açlık grevi… Direniş sırasında 34 kez gözaltı ardından ise tutuklama…

Direnişin Geçmişi

AKP’nin OHAL kapsamında çıkardığı KHK ile Nuriye Gülmen, akademisyen olarak çalıştığı üniversiteden atılıyor. Nuriye Gülmen işine geri dönmek için her gün Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde oturma eylemi yapmaya başlıyor. Daha sonra bu direnişe, aynı gerekçelerle açığa alınıp ardından ihraç edilen Acun Karadağ, Semih Özakça, Esra Özakça ve “Hayata Dönüş” operasyonunda kolunu kaybeden Veli Saçılık da katılıyor. Günlerce birlikte oturma eylemi yaparak direniyorlar.

Seslerini daha güçlü duyurmak için Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevine başlıyor. Kökleşen direniş büyüdükçe, egemenler korkuyor. Gülmen ve Özakça, açlık grevinde oldukları 76. gün bir gece yarısı operasyonu ile evleri basılıyor. “Örgüt propagandası”ndan denetimli cezaları “Örgüt üyesi” olmaya dönüşerek tutuklanıyorlar.

Nuriye Gülmen bütün bunlara, İngiliz emperyalizmine karşı mücadele edip tutuklanan IRA lideri Bobby Sands’ın* sözüyle cevap verdi: “Ezilmeyi reddetmiş bir insanın karşısına koyacak bir şey bulamazsınız.”

Direniş Her Yerde

Foto: gazeteyolculuk
Foto: gazeteyolculuk

Bir başka direniş örneği ise İstanbul’da yaşanıyor. Polisler, KHK ile ihraç edilen ve işine dönmek için direnen Nazife öğretmene; direnişte olduğu Cevahir AVM önünde saldırıyor. Nazife öğretmen yaka paça arkadaşlarıyla birlikte gözaltına alınıyor. Gözaltına alınan isimler şöyle: Nazife Onay, Ali Bircan, Okan Çetinkaya, Celal Akgün ve Adil Kayan.

Baskılar artıyor! AKP hükümeti direnenleri hapsederek, onları gözden uzak tutarak direnişleri  kırmayı planlıyor. Direnişlere, destek eylemlerine saldırarak bu işi bitirmeye çalışıyor.

Ama unutmasınlar ki direnmek en onurlu duruştur. Direnenlere saldırsalar da, tutuklasalar da onların mücadelesini yerlerde sürüklenen analar devralıyor!

Kahrolsun Teslimiyet Yaşasın Direniş!

Gökhan Kalkan

24.05.2017

* Bobby Sands, İngiliz emperyalizmine karşı mücadele ettiği sırada tutuklanıyor. Bobby Sands, hapishanelerdeki siyasi tutsakların koşullarının iyileştirilmesi için 1981 yılında açlık grevine başlıyor. Açlık grevinin 66. gününde yaşamını yitiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.