Bir Düşünce “Suçlu”su Daha: Şiar Rişvanoğlu Yargılanıyor… Yanındayız

0
3522

İşçi Mücadelesi gazetesi yazı işleri müdürü, 29 Mart seçimlerinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için solun ortak adayı Avukat Şiar Rişvanoğlu hakkında Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Rişvanoğlu hakkında, İşçi Mücadelesi gazetesinin Kasım 2008 tarihli 37. sayısında yer alan “Kürt Halkı Ayakta… Bu Sese Kulak Verin” başlıklı yazıdan dolayı, “Suç ve Suçluyu Övmek” iddiasıyla TCK 215. madde ve Terörle Mücadele Yasası (TMY) 5. maddeden açılan davanın ilk duruşması, 30 Nisan 2009’da yapıldı. Rişvanoğlu “PKK talimatıyla sokakta eylem yapan çocukları ve ‘terör örgütü lehine, yasa dışı slogan atmak, kamu görevlilerine ve kamu ve şahıs mallarına zarar verme’ suçlarını övmekle suçlanıyordu. İlk duruşmada savcı Rişvanoğlu’nun “suç ve suçluyu övmek’ten değil, daha ağır bir ceza gerektiren “örgüt propagandası’ndan” (TMK madde7/2) cezalandırılmasını talep etti.

Şiar Rişvanoğlu, ezilenlerin, sömürülenlerin davasına yürekten bağlı bir sosyalist, “düşünce suçu” davalarının yürekli, direngen avukatıdır. “Korkunun İmparatorluğu” sonunda onu da sanık sandalyesine oturttu…

Bugün görev, o sandalyede Şiar Rişvanoğlu ile birlikte oturmak, onunla birlikte düşüncenin suç olamayacağını, yargılanamayacağını bir kez daha haykırmaktır…

Biz aşağıda imzası bulunanlar bu görevi onurla üstleniyor, Şiar Rişvanoğlu şahsında bütün düşünce “suçlu”larının “suç”larını paylaştığımızı ve yasalardaki tüm antidemokratik maddelerin kaldırılmasını talep ettiğimizi ilan ediyor, “Artık Yeter!” diyenleri 26 Mayıs 2009 tarihinde Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak olan duruşmada Rişvanoğlu’nun yanında yer almaya çağırıyoruz.

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.