Boğaziçi Üniversitesi’nden Veli Saçılık’a engelleme!

0
1518

FB_IMG_1518380574383Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, yine saray rejiminin zihniyetini gösteren bir uygulamaya imza attı. Buna göre, Boğaziçi Üniversitesi Tarih İncelemleri Kulübü (BUTİK) tarafından 15 Şubat tarihinde düzenlenecek ve Veli Saçılık’ın konuk olacağı ‘90’lardan Bugüne Türkiye’de Hapishaneler ve Tutsak Direnişleri’ başlıklı etkinlik yönetim tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edildi.

Etkinliğin düzenleyecisi BUTİK tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

15 Şubat günü gerçekleştirmeyi planladığımız, Veli Saçılık’ın konuk olacağı “90’lardan Bugüne Türkiye’de Hapishaneler ve Tutsak Direnişleri” başlıklı panel; üniversite yönetimi tarafından gerekçe gösterilmeden iptal edilmiştir.

Kuşkusuz bu durum, bir KHK oldu bittisiyle rektörlük seçimlerini kaldıran saray rejiminin Boğaziçi Üniversitesi’ni dönüştürme sürecinin ne ilk, ne de son icraatıdır. Hatırlanacağı üzere, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü’nün, Sera Kadıgil’i ağırlayacağı etkinlik yine bir rektörlük oldu bittisiyle, “referandum öncesi siyasi parti temsilcilerinin konuk olmasının yasaklanması” kararıyla iptal edilmişti. Geldiğimiz noktada, kulüp etkinliklerinin; Kulüpler Arası Kurul, ÖFKK ve Öğrenci İşleri Dekanlığı’nın yanısıra, Kurumsal İletişim aracılığıyla doğrudan rektörlük tarafından denetlenmesi, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki özerklik kırıntılarını da ortadan kaldırmıştır.

Bu olay vesilesiyle, akademik özgürlük ve kurumsal özerkliği tavizsiz bir şekilde savunmanın önemini bir kez daha vurguluyoruz. Tüm Boğaziçi Üniversitesi mensuplarına, bu yönde atılacak adımları destekleme ve çoğaltma çağrısı yapıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.