Bolivya’da ABD emperyalizminin haydutlarına karşı genel grev

0
881

Bolivya’da ABD emperyalizminin desteği ile yönetime gelen hükümetin genel seçimleri erteleme kararına karşı halk süresiz genel grev kararı aldı.

Bolivyalı İşçiler Sendikası (COB) ve Cochabamba kentindeki geleneksel koka yetiştiren çiftçiler, Çokuluslu Seçim Organı (TSE) Yönetim Kurulu’yla yapılan toplantının ardından 3 Ağustos’ta süresiz genel greve gitme kararını onayladı.

Morales’e darbe yapan ABD destekli işbirlikçi hükümetin genel seçimleri erteleme kararı, ülkede yapılacak süresiz genel grev eylemi ile protesto edilecek.

Telesur’da yer alan habere göre, COB Genel Sekreteri Juan Carlos Huarachi, diyalog kanallarının henüz kapanmamasına karşın protesto kararının verildiğini ve bu kararın El Alto kentinde düzenlenen kent konseyi toplantısının ardından alındığını açıkladı.

Mücadelenin devam ettiğini belirten Huarachi, “Son olarak kent merkezinde yaptığımız hareket etme çağrısına devam edeceğiz” diye konuştu.

Koka yetiştiren çiftçilerinin oluşturduğu Chapare Federasyonu’nun lideri Leonardo Loza, koka üreticilerinin toplumsal örgütlerinin ve Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) partisinin El Alto kentinde aldıkları karara uyacaklarını açıkladı.

Loza, Bolivyalı İşçiler Sendikası’nın kararlı hareket ettiğini ve bu mücadelelerinin tüm ülkede büyüyeceğini vurguladı. MAS’la ilişkili toplumsal örgütler, TSE’ye seçimi erteleme kararından dönmek için 72 saatlik süre verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.