Bosna’dan İthal Edilen Et Hastalıklı Çıktı

0
1570

3F58AEA0-73FD-4922-ABAD-4C271E48ED1CBosna Hersek’ten ithal edilen 20 tonluk sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı hastalık olduğu ortaya çıktı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile Bosna Hersek’ten ithal edilen 20 tonluk sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı hastalık olduğu ortaya çıktı. Etlerin, laboratuvar incelemesinin sonuçları beklenmeden piyasaya sürüldüğü belirtiliyor.

Odatv’de yer alan habere göre, Kapıkule sınır kapısından giriş yapan 20 ton sığır karkas etindeki hastalık, sınır kapısından giriş yaptıktan sonra tespit edildi.
24 Ağustos 2017 tarihinde incelemeye alınan hayvanların tahlil sonuçları, 29 Ağustos’ta belli oldu. Tahlil sonuçlarına göre raporda, insan sağlığına zararlı, “E.coli O157” hastalığı tespit edildi. Bu hastalık tıp dünyasında bilinen en tehlikeli gıda kaynaklı patojen bakteriler arasında değerlendiriliyor.

Hastalığın tespit edilmesiyle birlikte analizi yapan laboratuvar tarafından, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü uyarıldı. Kurum, bunun üzerine İstanbul Depo Müdürlüğüne, Sakarya Et Kombinası Müdürlüğüne, Sincan Et Kombinası Müdürlüğüne ve Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğüne, “Analizi uygun çıkmayan emtialar” başlığı altında bir yazı gönderdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Fakıbaba’ya bir röportaj sırasında yurtdışından ithal edilen etlerle ilgili “Sağlık açısından bir problem yok diyorsunuz, doğru mu?” sorusuna şu cevabı vermişti: “ Mümkün olduğu kadar riski sıfıra indirmek bizim görevimizdir. Arada kaçan olabilir, bu burada da olabilir, yurt dışında da olabilir.”

23 Ocak 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.