Brezilya: Faşist milliyetçi Jair Bolsonaro Başkan seçildi

  0
  1123

  Brezilya’da başkanlık seçimlerinin dün yapılan ikinci turunu yüzde 55’i aşkın oyla sağcı aday Bolsonaro kazanırken sosyal demokrat İşçi Partisi adayı Fernando Haddad yüzde 45’e yakın oy alarak seçimi kaybetti. Seçim kampanyası boyunca Haddad’ın oylarının yükselmesi yenilgiyi önleyemedi. Eski bir subay olan Bolsonaro muhaliflere işkence uygulanmasını meşru gören ve 1964-85 yıllarındaki askeri diktatörlüğe hayranlık duyan bir aşırı sağcı olarak tarif ediliyor.

  Sosyal Liberal Parti adayı Bolsonaro seçimlerde , Brezilya’da yolsuzlukların, suçluluğun ve işsizliğin artmasını istismar ederek taraftar kazandı. Brezilya’da son dört seçimi sosyal demokrat çizgideki İşçi Partisi kazanmıştı. Sosyal demokratların uyguladıkları neoliberal politikalar halkta umutsuzluk yaratmıştı. Artan yolsuzlukluklardan, asayiş sorunundan ve işsizlikten bıkan ve sosyal demokratlardan umudunu kesen insanlar oylarını Bolsonaro’ya verdiler. Bolsonora artan suçluluğu önlemek için polisin şüphelilere ateş etme yetkisinin artırılmasını ve vatandaşlara daha yaygın silahlanma hakkı verilmesini savunuyor.

  Bolsonaro seçimleri tarım kapitalistleri, kilise ve silah sanayicilerinin mali desteğiyle sola, kadınlara, azınlıklara ve LGBTlilere karşı düşmanlık politikası ile yürüttüğü seçim kampanyasına “Tek bayrak ve tek ulusal marş altında tek millet, tek ülke” sloganıyla başlamıştı.

  Brezilya dünyanın beşinci büyük ülkesi ve en büyük gıda ihracatçısı. Eğer Bolsonaro’nın seçim döneminde verdiği sözler doğrultusunda Amazon Ormanları’nı otlağa dönüştürür ve Amazon romanlarına çevre düşmanı sanayi tesisleri kurarsa bunların küresel ısınmayı artırarak çevre sorunları yaratması bekleniyor.

  Muhalefet lideri Haddad sonuçların açıklanmasından sonra kendisine oy vermiş olan 45 milyon seçmene seslenerek “Mücadelemize başımız dik, kararlı ve cesurca devam ederek ve ülkemizin geriye götürülmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

  Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle eşzamanlı olarak Rio şehrinde yapılan valilik seçimini ise Hristiyan sosyalist parti PSC adayı Wilson Witzel kazandı.

  Kaynak: Dagens Nyheter ve The Guardian

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.