Brezilya’dan Ukrayna-Rusya Savaşı’nı sona erdirmek için yeni adım 

0
103

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Hindistan ve Endonezya’yı Ukrayna-Rusya Savaşı’nı sona erdirmek amacıyla düzenlemek istediği barış görüşmelerine davet edeceğini açıkladı.

Lula da Silva, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın barışçıl şekilde sona erdirilmesi için büyük ekonomilerden oluşan uluslararası bir organizasyon kurulması çağrısında bulundu. Hindistan ve Endonezya’yı da müzakerelere katılmaya davet edeceğini belirten Lula Da Silva, “Savaş zamanı değil diplomasi zamanı. Herkes, bizim Ukrayna’daki savaşı kınadığımızı biliyor. Savaşın devam etmesi yalnızca ölü sayılarını artıracak.” dedi.

Brezilya’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Celso Amorim’in Ukrayna’ya gittiği bilgisni paylaşan Lula da Silva, Amorin’in ilk olarak Rusya’yı ziyaret ettiğini, şimdi ise Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy ile görüşeceğini ifade etti.

Lula da Silva, “Celso, Putin’in ne istediğini zaten biliyor, şimdi de Zelenskiy’i dinleyecek. Diğer ülkelerle konuşacak aracılarımız da olacak ve kim bilir belki bu şekilde savaşın sonlanmasına yardımcı olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Lula da Silva, Ocak 2023’te, Ukrayna’daki savaşın barışçıl şekilde sona erebilmesi için G20’ye benzer bir uluslararası organizasyon kurulması yönünde fikirlerini paylaşmış, nisan ayında yaptığı açıklamada da ABD’nin Ukrayna’da “savaşı teşvik etmeyi” bırakması çağrısında bulunarak, tarafları barışçıl müzakerelere davet etmişti. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.