BRICS ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya’da buluştu: Genişletilmiş toplantıya Hakan Fidan da katılacak

0
178

BRICS üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Rusya’nın Nijniy Novgorod kentinde bir araya geldi.Dönem sözcüsü Rusya ev sahipliğinde başlayan bu toplantı iki gün sürecek. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre toplantı, geçtiğimiz ay helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın anısına saygı duruşuyla başladı.

Toplantıya katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov BRICS’ın genişlemesini ele alarak, “Bu, çok kutuplu dünya düzeninin oluşması sürecinin kanıtı. Küresel açıdan önemli siyasi kararların alınmasına yönelik Güney ve Doğu devletlerin yer aldığı yeni merkezler oluşuyor. Bu ülkeler, devletlerin egemen eşitliğine ve medeniyet çeşitliliğine dayanan daha adil bir düzeni savunuyorlar.”  ifadelerini kullandı. ABD ve müttefiklerinin, yatırım ve şantaj yoluyla çok kutuplu dünya düzeninin oluşumunu engellemeye çalıştığını kaydeden Lavrov, Rusya’nın adil dünya düzeninin oluşmasından yana olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Lavrov, “BRICS, eşit işbirliği ilkesinin sözde değil fiilen uygulandığı bir birlik. BRICS’in, küresel sorunların çözümü sürecindeki rolünün giderek artacağından eminim. Bunu, BRICS’e ilgi gösteren ülke sayısının artışı kanıtlıyor.” sözlerini kullandı.

BRICS toplantısı, yarın BRICS üyesi olmayan ülkelerden bakanların katılımıyla genişletilmiş formatta devam edecek. Toplantıya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katılacak. Toplantıda BRICS bünyesindeki işbirliği, küresel ve bölgesel meseleler ile birliğin gelişmekte olan ülkelerle diyaloğuyla ilgili konular ele alınacak. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.