Almanya’daki Avrupa Parlamento seçimlerinde sağ kazandı

0
84

Dün gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Almanya’daki sonuçlar beklendiği gibi oldu.

Ortaya çıkan sonuçlar şöyle: Muhafazakâr Hristiyan Demokrat Birlik/Hristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU), 2019 seçimlerinde aldığı oy oranına yakın bir sonuç elde ederek yüzde 23,7 ile birinci parti oldu. Tartışmalı aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, oy oranını 2019’a göre yaklaşık yüzde beş artırarak yüzde 15,9 ile ikinci sırada yer aldı.

Haritada görülen sonuçlara göre batı Almanya’da CDU/CSU önde gelirken, doğu Almanya’da AfD birinci parti oldu. Sosyal Demokrat Parti ise yüzde 13,9 ile üçüncü sıraya yerleşti.

Koalisyon hükümetindeki üç parti de oy kaybederken, en büyük düşüşü Yeşiller Partisi yaşadı. Yeşiller, 2019’da yüzde 20,5 olan oy oranını bu seçimlerde yüzde 11,9 seviyesine düşürdü.

Beş ay önce kurulan ve ilk kez Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılan Bündnis Sarah Wagenknecht (BSW) ise yüzde 6,2 oy alarak altıncı sırada yer aldı.

Almanya televizyon kanalı Tagesschau’nun anketlerine göre, 16-24 yaş arası gençler arasında birinci sırada CDU/CSU’ya, ikinci sırada ise AfD’ye oy verildi. Yeşiller Partisi’nin genç seçmenler oylarının neredeyse üçte ikisini kaybettiği belirtildi.

Kaynak: Tagesschau

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.