British Museum, eserlerini dijital erişime açtı

0
1726

Dünyanın önemli müzelerinden British Museum, 4.5 milyon sanat eserini ücretsiz olarak tüm dünyaya online erişime açtı. Dijitalleştirilen koleksiyonda Reşid taşı, Sutton Hoo miğferi ve Parthenon heykelleri gibi pek çok tarihi eser bulunuyor.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan British Museum, 4,5 milyon sanat eserini ücretsiz olarak tüm dünyanın erişimine açtı.

Seçkin Antik çağ yapıtlarına ve etnografya koleksiyonlarına ev sahipliği yapan British Museum, geçmişte de 3B modellemeyle 360 derece izlenebilen parçalardan oluşan bir dijital arşiv başlatmıştı.

Sanat Karavanı’ndan Kübra Gaburga’nın haberine göre; müze, salgın nedeniyle dijitalleştirme çabalarına hız verdi ve toplamda birçok sanat eserini ücretsiz olarak tüm dünyanın erişimine açtı.

Dijitalleştirilen koleksiyonda Reşid taşı (Rosetta stone), Sutton Hoo miğferi ve Parthenon heykelleri gibi çok kıymetli parçalar dahil olmak üzere pek çok tarihi eser; yakınlaştırma ve kaydırma yoluyla ayrıntılı olarak incelenebiliyor.

Dijital koleksiyondaki bu son güncellemeyle, 280 binden fazla hiç yayınlanmamış fotoğraf da herkese açılmış oldu. Arşiv; özellikle öğrencilerin, öğretmenlerin ve araştırmacıların eserlere erişimini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Türkiyeden çıkarılan Büyük İskender tableti ve aslan başı da British Museum’da sergileniyor.

Müze içerisindeki eserlere buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.