Can Dündar, Erdoğan’ın “Ajan” Açıklamasına Cevap Verdi

0
1730

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü. Berlin’de gerçekleşen görüşmeye Can Dündar gerginliği damga vurdu. 

Görüşmeden sonra Merkel ve Erdoğan basın toplantısı düzenledi ve gazeteciler Erdoğan’a, Can Dündar ile ilgili soru sordu. Erdoğan, Dündar’a “ajan” diyerek devletin sırlarını ifşa ettiğini belirtti. Bu açıklama üzerine Can Dündar da basın toplantısı gerçekleştirdi.

Can Dündar, “Erdoğan benim ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakmaya hazırım” diyerek şöyle devam etti: “Erdoğan eğer ben basın toplantısına katılırsam kendisinin katılmayacağını açıkladı. Bir liderin bir gazeteci yüzünden basın toplantısını iptal etmesi Alman meslektaşlarım için tuhaf olabilir. Erdoğan’ın bu tavrı bile basın özgürlüğü kavramından ne kadar uzak olduğu, gerçek gazetecilerden gelen sorulara ne kadar kapalı olduğunu gösterdi.

Almanya, ancak demokratik, hukukun üstünlüğünü, basının özgürlüğünü esas alan bir Türkiye ile eşit düzeyde müzakere edebilir.”

‘BEN AJAN DEĞİLİM GAZETECİYİM’

Ayrıca Dündar, “Ben ajan değilim, gazeteciyim. Bir haber yaptım ve bu haber yüzünden yargılandım. Erdoğan benim ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakmaya hazırım. Yayınladığımız görüntüler devletin jandarmaları tarafından çekilmiş görüntülerdi. Dolayısıyla ortada bir devlet sırrı yoktu. Erdoğan, basın toplantısında dünyanın gözünün içine baka baka yalan söyledi. Ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakacağım. Erdoğan beni bahane ederek sorulardan kaçacaktı buna izin vermek istemedim.İkinci yalan benim devlet sırlarını ifşa ettiğim yalanı. Devlet sırrı dediği şey MİT’in komşu bir ülkeye illegal olarak silah ihraç etmesi.” dedi.

Görüşmenin yapıldığı alanın dışında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan birçok demokratik kitle örgütü tarafından protesto edildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.