Litvanya, Letonya ve Estonya Rusya plakalı araçların ülkeye girişini yasakladı

0
272

Estonya, Letonya ve Litvanya, Rusya plakalı araçların bugünden itibaren ülkeye girişinin yasaklandığını duyurdu.

Söz konusu yasağa ilişkin Litvanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Jovita Neliupsiene yaptığı yazılı açıklamada, “Şu anda Rus vatandaşları sınırı sadece otobüsle ya da yaya olarak geçebilir” ifadesini kullandı.

Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan Rus toprağı Kaliningrad’a gidecek araçların bu yasaktan muaf tutulacağını belirten Neliupsiene, gerekli belgeleri ibraz etmeyen kişilerin sınırdan geçirilmeyeceğini belirtti.

Rusya plakalı araçların ülkeye girişinin yasaklandığı açıklaması Letonya basınında da yer alırken, konuyla ilgili son adım ise Estonya’dan geldi ve ülkenin İçişleri Bakanlığı, bugünden itibaren Rusya plakalı araçların ülkeye girişinin yasaklandığını duyurdu.

Estonya Dışişleri Bakanı Margus Tsahkna, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu kararın “doğru” olduğunu belirterek, kararı memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Rusya plakalı araçlar için verdiği kararın Estonya’nın dış politika çıkarları, pozisyonu ve yaptırım politikasına uyduğuna işaret eden Tsahkna, “Yarın, hükümetle görüşeceğim ve halihazırda ülkede bulunan Rus plakalı araçlar konusunu dile getireceğim” bilgisini verdi.

Tsahkna, bugün sınır komşusu ülkelerle de bir video konferans toplantısı yapacaklarını kaydetti.

Litvanya ve Letonya’nın da aynı adımı atmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Tsahkna, “Rusya, Ukrayna’da soykırımı sürdürürken, saldırgan bir devletin vatandaşlarının özgürlük ve demokrasinin nimetlerinden yararlanmasına izin veremeyiz” görüşünü paylaştı.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.