“Suriye’de koronavirüs salgını için Batılı yaptırımların kaldırılması gerekiyor”

0
716

Rusya’nın Şam Büyükelçisi Aleksander Yefimov, Suriye’deki yeni tip korona virüsü ile ilgili durumun hala kontrol altında olduğunu belirterek Suriye’ye ve virüsle başa çıkma olasılıkları sınırlı olan bazı ülkelere uygulanan Batılı yaptırımların kaldırılmasına çağrı yaptı.

Yefimov, Sputnik ajansının kendisiyle düzenlediği ve bugün yayınladığı röportajında, Suriye’nin sağlık sisteminin terörist savaştan etkilenmesine ve ona karşı yapılan haksız Batılı yaptırımlara rağmen, virüsle başa çıkmak için tüm kaynaklarını ve gücünü harekete geçirdiğini belirtti.

Yefimov, Suriye hükümetinin salgının proaktif derecesine ulaşmadan akıllıca hareket ettiğini ve gerekli tıbbi ve idari önlemleri hızlı bir şekilde aldığını açıklayarak; özellikle, Suriye otoritelerinin ortaya çıkan yeni tip korona virüsünü icraatlarına bağlı olan karantina ve müdahale önlemlerine rağmen ülkedeki istikrarlı sosyal ve ekonomik durumu korumak için gösterdiği aktif çabalara işaret etmek istediğini kaydetti.

Suriye ile Rusya arasında korona virüsüne karşı koymak için işbirliği konusunda Büyükelçi Yefimov, iki ülke arasındaki aktif işbirliğinin bu konuda devam ettiğini belirterek, virüsün Suriye’deki yayılmasının ve diğer ülkelerden farklı olarak hala sınırlı olduğunu, gerekirse Rusya’nın Suriyelilere yardım etmek için ek imkanları da düşündüğüne işaret etti.

Yefimov, Rusya ve bazı ülkelerin Suriye’ye ve bazı ülkelere uygulanan tek taraflı Batılı yaptırımların derhal ve tamamen kaldırılması için çağrıda bulunduklarını vurgulayarak, bu yaptırımların bu ülkelerin korona virüsünün yayılmasına karşı koyma icraatlarını sınırlı hale getirdiğini belirtti.

Rus Büyükelçisi, ülkesinin bu konuda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve bununla ilgili diğer Birleşmiş Milletler temsilcilerinin inisiyatifine verdiği desteği dile getirdi.

Yefimov: “Maalesef çağrılarımıza herhangi bir yanıt gelmedi. Düşmanca yaptırım politikasının tanınmış savunucuları, bugün en savunmasız ülkelere binlerce insanı tehlikenin eşiğine getirebilecek yaklaşımlarından vazgeçmeyecek. Bu tehlikeli sorun sadece Suriye ile sınırlı değildir” dedi.

Korona virüs krizi ışığında Suriye’nin el Cezire bölgesindeki durum hakkında ise Rus büyükelçisi, Suriyeli düşmanların o bölgede salgınla ilgili durumu istismar ederek, Suriyelilerin çıkarlarıyla yakından uzaktan ilgisi olmayan çıkarlarını sağlamak hedefiyle yalan yanlış insanlık sloganlarını arkasında saklandıklarını, terörizmle mücadelesini durdurmak için Suriye’ye ve hükumet kurumlarına yönelik siyasi ve ekonomik baskıya devam ettiklerini vurguladı.

Kaynak: SANA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.