Cem Yılmaz Gezi Direnişi İle İlgili Konuştu: ”…tek korkum şu oldu: Hakikaten ‘Mizah mizah’ deyip hareketi evcilleştirecekler, reaksiyonun da kendisi güme gidecek… İşte bundan çok korkmuştum.”

0
1211

CemYılmaz

Hürriyet’ten Uğur Vardan’la bir söyleşi yapan Cem Yılmaz, Gezi direnişi ile ilgili konuştu. Gezi direnişi için ”…tek korkum şu oldu: Hakikaten ‘Mizah mizah’ deyip hareketi evcilleştirecekler, reaksiyonun da kendisi güme gidecek… İşte bundan çok korkmuştum.” diyen Yılmaz, ruh halinden bahsetti, yaptığı işi anlattı, gündeme dair soruları yanıtladı.

”…benim durduğum yerle ilgili hiçbir sorunum yok. Hem insanların o dönemi yaşarkenki reaksiyonları, hem de duvarlara yazdıklarıyla ilgili duygularım değişmedi.” diyerek, Gezi direnişine verdiği desteği, sonradan İlk üç gün ben de destekledim” diyenler gibi inkar etmeyeceğini söyleyen Cem Yılmaz, sokak hareketi ile ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti:

”Sokak ise hiçbir zaman ölmez, her zaman böyledir. Ben sokağı yeni keşfeden ve onu ilk defa görüyormuş gibi, (‘İçimizdeki İrlandalı’lar gibi!), ilk defa duyuyormuş gibi yapanlara birazcık içerlemiştim. Sokağı ne zannediyorsunuz ki, bunların illa duvara yazılması gerekmiyor ki. İnsanların gözlerinden de okuyabilirsin tepkiyi. Hayalini kurduğun ilişkiler dünyasında ancak işler bu kadar sertleşince, insanların “Evet ne hissettiğini anladım. E, ne de olsa duvara yazdın ya” gibi bir noktaya gelmesi tuhaf. Meseleyi sadece mizah önermesi ya da paranteziyle okursan şu duruma geliyorsun; “Sizi gidi çocuklar sizi…” Ama aslında orada bir hareket var ve temel dert mizah değil, onca insan sokakta sopa yiyor, dövülüyor, çekmediği kalmıyor. Sen meseleyi ‘Mizahtı, ne kadar da zeki çocuklardı” diye koyarsan odak kayıyor…”

”Gülmek bir ihtiyaç değil, lüks.”

Yılmaz, ”Abi gülmek bir ihtiyaç değil ki bizim memlekette, lüks. Bunu söyledim, onu da ‘Hımm, bilet fiyatlarını kastediyor’ diye yorumladılar. Ulan lükslük derken bundan bahsetmiştim.” diyerek, dünyada ve ülkemizde yaşanılan olaylardan sonra gülmeyi bir ”Lüks” olarak gördüğünü söyledi.

Söyleşinin tamamı için:
http://www.hurriyet.com.tr/cem-yilmaz-bizim-memlekette-gulmek-ihtiyac-degil-bir-luks-40013989?_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_source=40013989&_sgm_action=Click-Dynamic

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.