“Mülayim Erdoğan”

0
1278

indir (1)

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 açılışında konuştu. Erdoğan’nın konuşması seçim dönemlerinde batıyı hedef alan ‘sert’ konuşmalardan uzak göründü. Erdoğan’ın konuşması şöyle;

Bu acı hadise bize gösterdi ki ekonomi ve güvenlik arasındaki ilişkiyi görmezden gelemeyiz. İnsan hayatından bağımsız değildir. Türkiye’nin son 4 aydır yaşadığı terör saldırıları gibi, Suriye’nin yaşadıkları gibi. Bu gelişmeler göstermektedir ki terör Terörle mücadeledeki kararlılığımızın daha güçlü devam etmesi gerekiyor. Mülteci krizi konusunda da uluslararası kısımda daha büyük önem kazanıyor. Uluslararası sistemde çok iyi sınav verdiğimizi söylemek mümkün değil. Bu akşamki çalışma yemeğimizde bu iki konuyu ele alacağız. G20’nin tarihi dönüm noktası olmasını temenni ediyorum.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz zirvede önemli kararlar aldık. Altyapı, enerji, kadınların istihdamda payının arttırılmasına kadar birçok önemli konuya değindik. G20 sadece kriz zamanlarında hatırlanacak bir platform değildir. Dönem başkanlığı önceliklerimizi kapsayıcılık, uygulama ve yatırımlar olarak tespit ettik. Adalet kavramının G20 çalışmalarında karşılığı olduğunu düşündüğümüz kapsayıcılığa önem veriyoruz.

İkincisi uygulama. Sözlerimizi hayata geçirmeliyiz.

Üçüncüsü yatırımlardır. Gelişmekte olan ülkelerde yatırım gerekleri görülüyor. Dönem başkanlığımızda G20 bazı ilklerini gerçekleştirdi.

İlk defa enerji bakanlarımız biraraya geldi. Yine bu yıl 2011’den beri ilk kez tarım bakanları biraraya geldi.

Gelişmiş ülkeler uzunca bir süre durgunluktan kurtulamadı. bu yıl tam toparlamışken bu sefer gelişmekte olan ülkelerde aynı şeyi görüyoruz. Küresel ekonominin yanı sıra finansal piyasalardaki belirsizlikler yeni risklere işaret ediyor. Bu risklere siyasi gerginlikler de eklenmiş bulunuyor.

Ekonomi ve güvenlik birbirlerine uzak konular değildir. Ekonomik konuları siyasi ve sosyal yönleriyle bir bütün olarak değerlendirmeliyiz. Geçtiğimiz yıl stratejiler hazırladık. Bu da gösterdi ki 2 puanlık bir artı kazandık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.