Artık analar ağlamayacak! Çünkü onlar ölüyor!

0
1289

Nusaybin,HamileKadın

Nusaybin’de “Sokağa çıkma yasağı” 3’üncü güne girerken, Fırat Mahallesi’nde evinin ikinci katından bahçeye inmek isteyen 5 çocuk annesi Selamet Yeşilmen ile 2 çocuğu kobra tipi zırhlı araçtan açıldığı iddia edilen ateşle vuruldu. Anne Yeşilmen olay yerinde yaşamını yitirdi, ağır yaralanan çocuklarından biri Nusaybin Devlet Hastanesi’ne biri ise Diyarbakır’a sevk edildi. Nusaybin Kaymakamlığı ise ateşin güvenlik güçlerince açıldığı iddiasını yalanladı.

İlan edilen “Sokağa çıkma yasağı”nın 3’üncü güne girdiği Mardin’in Nusaybin ilçesinde, özel harekat polislerinin mahallelere dönük saldırıları yoğunlaşırken, Nusaybinliler saldırılara karşı direnişe geçti. Tarihi İpek Yolu ve Devrim Mahallesi’nde bulunan Newroz Alanı’na kobra ve ural tipi zırhlı araçlarla konuşlanan özel harekat polislerinin Çağçağ Caddesi, Fırat ve Abdulkadir Paşa mahallelerini birbirine bağlayan Şirin Sokağa dönük saldırılar gerçekleştiriyor. Saldırılara karşı halk, sokak başları ve barikat arkalarında direnişe geçerek, polisin mahallelere girme girişimini engelliyor.

ANNE YAŞAMINI YİTİRDİ, ÇOCUKLARI YARALANDI

Fırat Mahallesi Başyurt Sokak’ta bulunan evinin ikinci katından, 13-14 yaşlarındaki Fikret ve Sevcan isimli iki çocuğu ile merdivenlerden bahçeye inen 5 çocuk annesi ve hamile olan Selamet Yeşilmen adlı kadın, Çağçağ Caddesi üzerine konumlanan kobra tipi zırhlı araçlardan açıldığı iddia edilen ateş ile vuruldu.

Vücudunun çeşitli yerlerine isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan Yeşilmen, merdivene yığılırken, kolu ve ayaklarından kurşunla yaralanan oğlu Fikret ile küçük yaşlardaki kızı Sevcan, can havliyle kendilerini geri içeri attı. Anne Yeşilmen, yarım saat boyunca kanlar içerisinde yığıldığı merdiven ortasında yaşamını yitirirken, çocukları ise yaralı bir şekilde evinin içerisinde mahsur kaldı. Komşu ve etrafta bulunan yurttaşlar ancak yarım saat sonra Yeşilmen’i bulunduğu merdivenden alabildi. Yeşilmen ve çocukları battaniyeye sarılarak sokak başında bekleyen ambulansa götürüldü. Anne Yeşilmen’in cenazesi, Nusaybin Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, oğlu Fikret Nusaybin Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Küçük Sevcan ise Diyarbakır’a sevk edildi.

İPEK YOLU TRAFİĞE KAPATILDI

Öte yandan zırhlı araçlarla Çağçağ Caddesi üzerinde ilerlemek isteyen özel harekat polisleri, cadde üzerinde bulunan 2 TIR’ı manevra alanlarını daralttığı için yaktıktan sonra zırhlı aracın arkasına bağlayarak götürdü. Polisin mahallelere dönük saldırıları devam ederken, tarihi İpek Yolu üzerine paletli tankların konuşlandığı belirtildi. İlçenin Fırat ve Abdulkadir Paşa mahalleleri başta olmak üzere birçok yerde elektrik kesintileri yaşanırken, tarihi İpek Yolu ise yasağın başladığı günden bu yana trafiğe kapatıldığı bildirildi.

KAYMAKAMLIK YALANLADI

Nusaybin Kaymakamlığı ise olaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Söz konusu bölgede güvenlik unsurları operasyon yapmadığı gibi o bölgede herhangi bir güvenlik unsuru da bulunmamaktadır” dedi.

Açıklama şöyle:

“İlçemiz 112 Çağrı Merkezi’ne gelen yaralı vatandaşların olduğu bilgisi üzerine 3 vatandaşımızın süratle Nusaybin Devlet Hastanesi’ne intikalleri sağlanmıştır. Yapılan tüm müdahalelere rağmen bir vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Diğer vatandaşlarımızın tedavileri devam etmektedir. Yapılan ilk incelemeler neticesinde hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımızın şarapnel parçalarından dolayı yaralandıkları tespit edilmiştir. Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında ‘Polis tarafından vatandaş katledildi’ şeklinde kasıtlı olarak ortaya atılan iddialar tamamen yersizdir. Güvenlik unsurlarınca olayın vuku bulduğu bölgede herhangi bir operasyon yapılmadığı gibi o bölgede herhangi bir güvenlik unsuru da bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın, kasıtlı olarak yapıldığı düşünülen ve manipülasyona açık haberlere itibar etmeyeceğine olan inancımızı paylaşıyor, konuyla ilgili olarak yapılan araştırma ve inceleme sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağını belirtiyoruz.”(DİHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.