Türkiye’nin en büyük artı-değer soyguncularından Ali Koç konuştu: “Kapitalizm sürdürülebilir değil!”

0
1758

KOÇ


Paris saldırılarının ana gündem maddesi olduğu G-20 toplantıları, ”Erdoğan Show” ile devam ederken, bir diğer gündem de Ali Koç oldu. Türkiye burjuvazisinin en köklü gruplarından olan ”Koç’un Veliahtı” Ali Koç, katıldığı toplantıda, ”Eşitsizliğin ortadan kalkması gerekir, bunun için de kapitalizm sona ermeli.” diyerek tartışma yarattı.

Ali Koç ne demişti:

İş dünyası ve Sivil Toplumla Diyalog toplantısında konuşan B20 İstihdam Görev Gücü Koordinatör Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, sorunların kaynağına vurgu yaparak, “Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir” dedi.

“Küreselleşmenin insan tarafı yok” diyen Koç sözlerini şöyle sürdürdü: “İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. 60 milyon insan evini terk etti ve kötü insan hakları altında düşük ücretlerle çalışmaya hazırlar. Burada özgür olarak, serbest olarak dolaşamayan tek unsur insan.”


İkinci Dünya Savaşı’na göre gelirin 50 kat arttığını, ancak gelir dağılımına bakıldığında büyük bir ayrım olduğunu söyleyen Koç, “Buradaki eşitsizliği anlamak için Einstein olmaya gerek yok” diyerek şöyle devam etti: “Eşitsizliği asgari düzeye indirmek için yapılacak çok fazla senaryo var. Paradigmalar değişmeli” dedi.


Sosyal medyada gündem oldu.

Öte yandan, başta twitter olmak üzere, sosyal medya kullanıcıları, Ali Koç’un bu çıkışını gün boyu ”konuştu.”

İşte bazı paylaşımlar:

@Welatpiraz: Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç,‘Eşitsizliği gidermek için kapitalizmin ortadan kalkması gerek’ demiş. Anti kapitalist patron.)))

@lumpence: B20’deki toplantıda halktan biri kalkıp “PROBLEM KAPİTALİZM” dese yaka paça gözaltına alınır. Ali Koç dedi gündem oldu. Al sana kapitalizm.


@odulgokce: rte, “biraz az kazanın”. ali koç, “esas sorun kapitalizm”. G20’ye özel hareketler. eve misafir gelince ‘bi anda iyi olursun’ ya, onun gibi.

… kapitalizmin şirin gösterilmesi bir zaruri ihtiyaçtır!”

Kimileri bu açıklamalarından sonra Koç’u, burjuvazi içerisinde bir sol, diye nitelese de, Ali Koç’un açıklamasının aslında sürdürülebilir bir kapitalizmin ihtiyacı olduğunu; arada bir yapılması gereken, kapitalizmin cilalanmasından ibaret olduğunu düşünenler de var. Zira, yarattığı açlık, işsizlik, ekonomik bunalım; yıkım, savaşlar ve şiddet sarmalının tüm dünyayı eseri aldığı bu günlerde, kapitalizmin şirin gösterilmesi bir zaruri ihtiyaçtır, deniliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.