Çete liderlerinden sonra dolandırıcılar da infaz yasasından yararlanıyor: Çiftlik Bank adıyla insanları dolandıran ‘Tosuncuk’un cezası indirimli olacak

0
894

Tartışmalı infaz düzenlemesi yasasının bütün maddeleri, AKP ve MHP oylarıyla Meclis’ten geçti. Yeni düzenlemeyle birlikte, Çiftlik Bank adıyla insanları dolandıran Mehmet Aydın da ceza indiriminden yararlanabilecek. 

Kamuoyunda “Tosuncuk” lakabıyla bilinen Mehmet Aydın ve 48 sanık, yargılandıkları davalarda alacakları cezaların infazı indirimli olacak. 

Soma cinayetininin suçluları da serbest kalacak

Paket kapsamından 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma davasında “taksirle ölüme neden olmadan” cezalandırılan sanıklar da yararlanacak. Soma davası avukatı Can Atalay, dava kapsamında ceza alan ve halen cezaevinde olan 4 tutuklu sanığın infaz indirimi alacağını ve 2 yıl sonra tahliye olacağını kaydetti. Ancak Soma ailelerinin avukatlığını yapan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, infaz paketinden yararlanmadığı için cezaevinde kalmaya devam edecek. Aynı şekilde 18 madencinin yaşamını yitirdiği Ermenek katilamı davasında 19 yıl 3’er ay hapis cezası verilen Has Şekerler patronu Saffet Uyar, ruhsat sahibi Abdullah Özbey ve teknik nezaretçi Ali Kurt da ciddi infaz indirimi alacak. Bu üç ismin, yaklaşık bir yıl sonra tahliye imkanına kavuşacağı öğrenildi. 10’u öğrenci 12 kişinin öldüğü Aladağ yurt yangını davası sanıkları ile Çorlu ve Ankara tren kazası sanıkları ise, cezaevine hiç girmeyecek. Gezi eyleminde Abdullah Cömert’i vurarak ölümüne neden olan polisin de cezaevinden tahliye olması bekleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.