Cezaevlerinde insanlık dışı uygulama: Kitap, dergi derken kazak da yassak! Suya kota, sağlık hak getire…

0
467

Cezaevlerinde devrimci tutsaklara yönelik hak ihlalleri ve insanlık dışı uygulamalar devam ediyor. Kurumlarda meydana gelen yasaklar ise tamamen keyfi… Tutsaklar, zorlu yaşam koşullarında direnmeye devam ediyor.

Bolu F Tipi’nde yatan devrimci tutsak Erol Zavar, yolladığı mektupta kendilerine yaşatılan eziyete değindi. Kış şartlarında kıyafetlerine “kota” getirildiğini ifade eden Zavar, Bolu F Tipi Cezaevi’nde her bir tutsağın 2 kazak bulundurabildiğini belirtti.

Geçtiğimiz yaz aylarında cezaevinde 1. ve 2. müdürün değiştiğini belirten Zavar, yaşanan değişikliklerden sonra koşulların sıkılaştırıldığını, yaşamın insanlık dışı hale geldiğini aktardı.

“Kitaplara sınırlama getirildi. 3 kitap sınırı var. Elimizdeki kitapları kurum deposuna kaldırdılar. 15 günde 1 defa değiştirebiliyoruz. Bu arada başka hapishanelere postayla kitap yollamamız da yasaklanmış. Eşyalara sınırlama getirdiler” diyen Zavar, şunları belirtti:

Kazak yasak!

“Yönetmeliğe göre 2 Kazaktan fazlası yasak. Yani Bolu’nun soğugunda en fazla 2 kazak bulundurabiliyoruz. İdare gözlem kurulukararı ve doktor raporuyla kantinden elektrikli soba almıştım. Sobaları da topladılar. Hiçbir gerekçeleri de yok.”

Saç kurutma makinesi de yasak!

“Yönetmelikte olmasına rağmen saç kurutma makinelerini de topladılar. Kağıt makası, daksil, pilot kalem, para bantı gibi kantinde kendi sattıkları birçok malzemeyi de yasak olduğu gerekçesiyle topladılar. Daha ne yapabilirler diye beklerken suya kota getirdiler. 200 litre soğuk su, 50 litre sıcak su veriliyor. 50 litre sıcak suyu da hiç kullanamıyoruz çünkü arıza var ve benim olduğum koridorda sıcak su akmıyor. Aksa da 50 litre su ile banyo, çamaşır gibi öz bakımımızı gerçekleştirmeye yetmiyor. Anlayacağın buraları Kerbela’ya çevirdiler.”

Yaşadıklarını anlatan Zavar, keyfi sürgünlerin de yaşandığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.