28 yıllık tutsak, baskılara karşı yaşamına son verdi

0
1148

Balıkesir Burhaniye Hapishanesi’nde yatmakta olan 28 yıllık tutsak Nurcan Bakır, tutsaklara karşı geliştirilen baskıları protesto etmek amacıyla yaşamına son verdi.

Hapishanelerdeki tecride karşı yapılan 200 günlük açlık grevinden sonra Gebze’den Balıkesir’e sürgün edilen hasta tutsak Nurcan Bakır, baskılara karşı yaşamına son verdi. Ailesiyle dün telefonda görüşen Bakır, “Zulme karşı sessiz kalmayacağım” dedi. Açlık grevi eyleminden sonra Gebze Kadın Hapishanesi’nden Balıkesir Burhaniye Hapishanesi’ne sürgün edilen ve 28 yıldır tutsak olan Nurcan Bakır, baskıları protesto ederek, yaşamına son verdi.

Hapishane yönetimi tarafından ailesine bu sabah, “odasında yaşamına son verdiği” bilgisi verilen Bakır’ın cenazesinin Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürüldüğü bildirildi.

“ZULME KARŞI SESSİZ KALMAYACAĞIM

Tahliyesine 2 yıl kalan ve hasta tutuklu olduğu için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurusu bulunan 47 yaşındaki siyasi tutuklu Bakır’ın, ailesiyle dün haftalık telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Bakır’ın, zulme karşı sessiz kalmayacağını ve her gün rüyasında katledilen çocukları gördüğünü söylediği aktarıldı.

Ailesi, Bakır’ın cenazesini almak için Balıkesir’e doğru yola çıkarken, cenazenin Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Kayakdere köyünde defnedileceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.