ÇHD’li avukatlara düşmanca tutum devam ediyor: Tüm başvuruları reddedildi

0
1134

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatlarının toplamda 150 yıldan fazla ceza aldığı davada avukatlara yönelik düşmanca düşmanca tutum devam ediyor. İstinaf Mahkemesi, avukatların yaptığı itirazı esastan reddetti.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatlarının toplam 150 yıldan fazla ceza aldığı davada İstinaf Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme, tüm itirazların esastan reddine hükmetti.

Böylece beş yılın altında hapis cezası verilen 6 avukatın cezası temyiz yolu kapalı olmak üzere kesinleşmiş oldu. Beş yılın üzerinde hapis cezası alan 12 avukatın ise Yargıtay’a itiraz imkanı bulunuyor.

Hukuka aykırılık yokmuş!

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’nin, 8 Ekim tarihinde verdiği red kararı şu şekilde:

“Sanık savunmaları ve yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin soruşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı anlaşıldığından…”

6 Avukatın tutuklulukları devam edecek

Mahkeme ayrıca, avukatlar Barkın Timtik, Behiç Aşcı, Selçuk Kozağaçlı, Engin Gökoğlu, Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek’e “verilen ceza miktarları, tutuklulukta kaldıkları süre, atılı suçun niteliği karşısında CMK’nın 100/3, 104/3. maddeleri gereğince” tutukluluklarının devamına karar verdi.

ÇHD davasında 20 Mart’taki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.