CHP’den İdam ve Tek Tip Elbise Açıklaması

1
2127

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssündeki eylemlere ilişkin 481 kişinin yargılanmasına başlanan Sincan Ceza ve İnfaz Kurulu yerleşkesinde açıklamalar yaptı.levent-gok-idam-ceza-7b0575148ea89530d95c

Partisinin Akıncı Üssü davasını avukatlarla takip ettiğini belirten Gök, davayı diri tutmaya çalışacaklarını söyledi.

Akıncı Üssü davasına müdahillik talebinde bulunacaklarını dile getiren CHP’li Gök, “Bugün, 15 Temmuz gecesinin en karanlık ve en gizli alanlarından biri olan darbe girişimi iddianamesiyle açılan davada, biz de zarar gören kişiler olarak hem CHP’nin tüzel kişiliği adına hem de ayrı ayrı şahıslarımız adına müdahillik talebinde bulunuyoruz. Bu davanın bir an önce sonuçlandırılmasını arzu ediyoruz. Sonuçlandırılarak, savaşlarda dahi bombalanmamış Meclisimizin kendi uçaklarımız ve pilotlarımız tarafından bombalanmasının vahametini ve onun ülkemize yaptığı travmanın ve ayrıca Meclis’in dışında da Özel Harekatın, Emniyet’in, Cumhurbaşkanlığı Sarayının bombalanması hadiselerinin bir an önce sorumlularının ortaya çıkartılarak cezalandırılmasını talep ediyoruz. En ağır cezaların bunlara verilmesi gerekiyor. İnanıyorum ki adalet en kısa sürede işleyecektir. Bu konuda sorumlular hak ettiği cezaya çarptırılacaktır” diye konuştu.

Türkiye bir başka sorunla da karşılaşabilir

FETÖ üyelerine tek tip giysi uygulamasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Gök, “Bu konularda dikkatli olunmasında yarar var. Ben geçtiğimiz yıllardan şunu hatırlıyorum. Daha önce de bir tek tip uygulaması yapılmıştı. Tek tip uygulaması yapılan sanıklar, daha sonra AİHM’e tazminat başvurusunda bulundular ve kazandılar. Dikkatli olmak gerekir. Sorunları duygusal açıdan değil de daha dikkatli, hukuki düzlemde çözmek gerekir; diye düşünüyorum. Türkiye, bir başka sorunla da karşılaşabilir” dedi.

İdam cezası şu anda getirilse bile geçmiş suçlara uygulanamaz

İdam cezası tartışmalarına ilişkin de açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Gök, şunları söyledi: “İdam cezası konusunda iktidarın da halka doğruyu söylemesi gerekir. İdam cezası bildiğiniz gibi Türkiye hukuk sisteminden 2004 yılında AK Parti döneminde ortadan kaldırılmıştır. İdam cezası şu anda getirilse bile geçmiş suçlara uygulanmaz. Dolayısıyla Türkiye’yi birçok hukuki ve uluslararası yükümlülüklerle bağıntılardan koparacak bu düzenleme konusunda duygusal davranmamak gerekir. Gerçekçi olmak gerekir”

01.08.2017

ODAK

1 Yorum

  1. AŞK, YALANDAN KANMAK DEĞİLDİR! GERÇEĞE HAK OLMAKTIR VE HÂKİKÂTE SONSUZ ÖZDE GÖNÜLDEN BAĞLANMAKTIR VE AKLEN VE RUHEN İNANMAKTIR! Şahin Kanbur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.