CHP’li Emir: Türkiye’de Ruhsatsız Silah Oranı %85

0
779

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ülkemizde gittikçe artan bireysel silahlanmaya karşı önlemlerin alınması ve önleyici politikaların oluşturulması için meclise araştırma önergesi verdi.

Türkiye’de bireysel silahlanmanın giderek arttığını, hemen her gün bu silahlarla işlenen cinayetlerin konuşulduğunu belirten Emir, son 10 yılda 159 bin ruhsatsız ateşli silahla suç işlendiğini belirtti.

Emir önergede ayrıca,“2015 yılında 2 bin 175 olarak kaydedilen silahlı şiddet vakası sayısı, 2018’de 3 bin 679’a yükselmiştir. Ayrıca sonu yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda yüzde 69 artış olduğu, Marmara Bölgesi’nin silahlı şiddet vakası sayısında, Orta Anadolu’nun ise artış oranında başı çektiği ifade edilmektedir. 2015 yılına göre Marmara Bölgesi’nde silahlı şiddet vaka sayısının yüzde 88 artışla 548’den bin 32’ye yükseldiği, yüzde 128’lik artışın yaşandığı İç Anadolu’da da 283’ten 646’ya ulaştığı belirtilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de ruhsatsız silah oranının yüzde 85 olduğunu belirten Murat Emir, bireysel silahlanmanın nedenlerinin araştırılması, kontrolsüz silahlanma ile yaşanan can kayıplarının, yaralanmaların ve sakatlanmaların oranlarının belirlenerek, gerekli önlemlerin alınması ve önleyici politikaların oluşturulması için komisyon kurulmasını talep etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.