Cihan Kolivar: “66 yaşındayım, 14 sene daha yaşarım, yarısı gece… Değer mi birine eğilmeye?”

0
388

Kasım ayında uydurma gerekçelerle “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla tutuklanıp serbest bırakılan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, Halk Tv’den İsmail Saymaz’a konuştu.

Bolivar konuşmasında, kimseye eğilmeyeceğini ifade etti.

“Birinci duruşmada ceza vermezler. İkincide seçim var. Seçimde bunlar kazanırsa… 66 yaşındayım. Yaşasam yaşasam 14 sene daha. Yarısı gece. Değer mi birine eğilmeye?” ifadelerini kullanan Kolivar’ın açıklamalarından bazıları şu şekilde oldu:

İktidarı neden bu kadar öfkelendirdiniz?

Mahkemeye çıktığım gün hem İmamoğlu’nun duruşması, hem de İstanbul Ticaret Odası seçimleri vardı. Ben dedim, İmamoğlu’na ceza verecekler. Çünkü “aptal” demenin bu kadar büyütülecek tarafı yok. “Aptal” zaten bunlara koymamış. “Yirmi yıl diyorum” ya, bunları etkileyen o.

Adliyede neler yaşandı?

Savcı tam 40 dakika bekletti beni. Dedim ki bu haber bekliyor. Savcıya “Bunun için gülerler adama” dedim. Ben sevmem Erdoğan’ı ama Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ediyor. Makamına saygısızlık etmem. Türkiye’yi temsil ettiği için hakaret etmem. Hakime sevk edildim. Baktım ki tutuklanacağız. Hakime dedim ki, “Meriç nehrinde duvarları yükseltmişler, haberin var mı senin?”

Niye öyle dediniz?

FETÖ’cüler kaçtı, şimdi kimse kaçamıyor. Dedim, hatırlatayım. Hakim bana ne soruyor, biliyor musun? Ben twit atamam. Ya lokantacının oğluna ya da benim oğluma yazdırmışımdır. Birine cevaben demişim ki “Parayı betona gömdüler, şimdi yersiniz üçün birini.”

Hakim diyor ki “Üçün biri nedir?” Üç sefer sordu. Dedim ya “Sen bilmiyor musun nedir. Şimdi onu mu göstereceğiz!”

Tutuklanacağınızı anladınız mı?

Savcıdan belge gelince çocuğu aradım, dedim ki “Elbiselerimi getir.” Ama Silivri’ye gideceğimi düşünmedim. Silivri 9’a. Adnan Oktar orada, kedicikler. Osman Kavala’yı gördüm, tanıyamadım, üzüldüm. Sakalı fazla uzatmış. Sakallı adamı hiç sevmem. Uzaktan Mehmet Baransu’yu gördüm. Ona parmak salladım.

Gittiğimde dedim ki, “Seçime kadar yatacağım.” Hemen şunu sordum: Seçimde cezaevinde oy kullanabilecek miyim? Dediler ki, “Kullanabiliyorsun.” Dedim, “Tamam.”

Göze aldınız yani?

Seçime az var, nasıl olsa yatacağız. Ne de olsa hakaret, üst üste ekleseler ne olur?

Daha önce cezaevinde yattınız mı?

Karakola bile gitmedim.

Muamele nasıldı?

Çok güzel. Biri (Avukat Tugay Bek) geldi ve dedi ki, “Soğuk mu?” Kalorifer acayip yanıyor. Dedim ki “Çoğu kişinin kaloriferi yanmıyor. Silivri çok sıcak, soğuk değil.”

Duruşmanız ne zaman?

7 Nisan’da. Emin olun, avukata vekalet vermemişim. Avukatı konuşturmam, ben konuşacağım. Hakaretle alakası yok dediklerimin. Cumhurbaşkanın diploması… Metin Külünk, “Peygamberin diploması mı vardı” dedi. O zaman niye demediniz, “Din elden gidiyor, vay yezit soyu, sen kimsin!”

Erdoğan da Rizeli, siz de… Yakın çevreniz, “Neden Cumhurbaşkanına böyle dedin” demedi mi?

Diplomasız demek suç mu? Cezaevinden çıkınca ablam aradı beni. “Kapa” dedim, “telefonu. Arama.”

Neden?

AK Partililere tavırlıyım. Deseler ki, haydi cennete. Gitmem. Hiç sevmem.

Dava için nasıl bir hazırlık yaptınız?

Birinci duruşmada ceza vermezler. İkincide seçim var. Seçimde bunlar kazanırsa… 66 yaşındayım. Yaşasam yaşasam 14 sene daha. Yarısı gece. Değer mi birine eğilmeye? “Tamam efendim, olur efendim” demeye. Onun için beni hiçbir politikacı sevmez. Hiçbir politikacıyla resmim yok. Süleyman Soylu’nun yanına gittik Ankara’ya, resim çektirmedim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.