Çin altı ülkenin vatandaşlarına ülkeye vizesiz girişine izin verdi

0
158

Çin’in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda’nın yanı sıra Malezya vatandaşı olan yolcuların Çin’de 15 günden fazla kalmamaları koşuluyla ülkeye vizesiz girebileceklerini açıkladı. Yeni düzenlemenin iş seyahatleri, turizm, transit geçiş, arkadaş ve aile ziyaretleri için geçerli olduğu belirtildi. Düzenleme dünden (1 Aralık) itibaren ve başlangıçta bir yıl süreyle geçerli olacak.

Ning’in açıklamasına göre alınan karar Çin ile yabancı ülkeler arasındaki alışverişi teşvik etmeyi ve daha fazla açılmayı amaçlıyor.

Alman basınında yer alan bir habere göre, Şanghay’daki sınır yetkilisi yaptığı açıklamada vizesiz seyahat konusunda herhangi bir sınırlama olmadığını söyledi. Bu da yolcuların 15 gün sonra ülkeyi kısa süreliğine terk edebilecekleri ve ardından 15 gün daha giriş yapabilecekleri anlamına geliyor.

Bu düzenlemenin Çin’in tek taraflı aldığı bir karar olduğu belirtiliyor. Almanya da dahil, çoğu AB ülkesi Schengen bölgesine seyahat eden Çin vatandaşlardan vize istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.