Çorlu’da Yakınları Katledilenler “Adalet” İsteyince Polis Saldırdı!

0
981

2018’de Çorlu’da meydana gelen tren katliamında hayatını kaybeden 25 kişinin aileleri bugün Anayasa Mahkemesi önünde “adalet” talebiyle basın açıklaması yapmak isterken polis müdahalesi ile karşılaştı.

Polis, yakınlarını kaybeden ailelere plastik mermiyle saldırdı. Katliamda yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel’in dedesi polisin saldırısı sonrası fenalık geçirerek hastaneye kaldırıldı. HDP Hatay Milletvekili Barış Atay, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ve CHP eski milletvekili Aylin Nazlıaka da ailelere destek için AYM önündeydi.

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, kendilerini engellemek isteyen polislere “Can var ortada. Orada çocuk da öldü, polis de öldü. Bunu zorlarsanız zarar verirsiniz. Polis teşkilatına, iktidara, hukuka da zarar verirsiniz. Biz geçeriz, bunu istiyorsanız yaparız ama daha çok haber olur.” ifadelerini kullandı.

Saldırıya rağmen açıklamayı yapan ailelerin avukatları, “Bugün yaşananlarla dosya çöp olmuştur.” diyerek dava dosyasını yere fırlatarak tepki gösterdiler.

Ne Olmuştu?

18 Temmuz 2018’de Çorlu’da ihmaller sonrası meydana gelen tren “kazasında” 7’si çocuk 25 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Katliam gibi kazada yaşamını yitirenlerin ailelerinin, sorumluların yargılanması talepleri devam ederken kazadan 8 ay sonra 5 Mart 2019 tarihinde Savcılığın hazırladığı iddianame Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, ihmalde asıl kusuru olan Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD hakkında ise kovuşturmaya yer yoktur diyerek takipsizlik kararı vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.