PTT’ye nasıl zarar ettirildiği Sayıştay raporuyla ortaya çıktı

0
1134

Sayıştay raporları, Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesinin ardından PTT’nin aşırı harcama ile nasıl zarar ettirildiğini ortaya çıkardı.

Türkiye Varlık Fonu’na devredilmeden önce kasasında 650 milyon lira bulunan ve fona devredildikten sonra iki yıl içinde 900 milyon lira zarara uğradığı ortaya çıkan PTT’de aşırı harcamalar Sayıştay raporunda yer aldı. Kurumun nasıl zarar ettirildiğini gösteren rapora göre, PTT sadece Ankara’daki tek bir binasına yılda 3 milyon 703 bin lira kira ödüyor.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre, 81 ilde bulunan 82 PTT başmüdürlügünün 52’sinin zarar ettiği, kârın yüzde 88’ini ise İstanbul ve Ankara şubelerinin sağladığı belirtildi.

Sayıştay raporuna göre, PTT 2018’de sadece kiralık araçlar için 46 milyon 857 bin lira ödedi. 2017’de ise bu miktar nerdeyse yarı oranında 23 milyon liraydı.

Raporda ayrıca PTT Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticilere, sınırlamanın çok üzerinde temsil gideri hakkı tanındığı, PTT Genel Müdürüne ise sınırsız temsil gideri yetkisi verildiği de belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.