Korona bile rant kapısı: Salgın hastanelerinin yapımı, ihalesiz şekilde Saray müteahhidi Rönesans Holding’e verildi!

0
1496

AKP’nin İstanbul’da yapılacağı söylenen salgın hastanelerinin inşaatının, ihalesiz bir şekilde Saray’ı yapan yandaş müteahhit Rönesans Holding’e verildiği ortaya çıktı.

CHP’li Özgür Özel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “kendi imkanlarımızla yapacağız” dediği İstanbul’daki salgın hastanelerinin Sarayın da inşaatını yapan Rönesans Holding tarafından yapılacağını söyledi. Rönesans’ın, 10 Mart’tan bu yana projeye hazırlık yaptığını söyleyen Özel, “İşi ihalesiz vermişler. Saray Rejimi’nde artık ihale yok” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “kendi imkanlarımızla yapacağız” dediği, İstanbul’a inşa edilmesi planlanan iki salgın hastanesiyle ilgili konuşan Özel, 10 Mart’tan bu yana yandaş Rönesans Holding’in konuyla ilgili hazırlık yaptığını ve hastane inşaatının Rönesans Holding’e ihalesiz biçimde verildiğini söyledi.

Özel, “Öğrendik ki sarayın müteahhiti, zaten bir aydır teklif topluyormuş. İşi ihalesiz vermişler. Bu Rönesans Holding, Devlet Malzeme Ofisi değil arkadaş! Dikkatle takip edeceğiz” dedi.

YANDAŞLIK ABİDESİ: RÖNESANS HOLDİNG

AKP döneminde yandaşlık konusunda yıldızı parlayan Rönesans Holding’in, iktidar için özel bir yeri var. Rönesans Holding, AKP iktidarının sembolü olan Beştepe’deki sarayı inşa eden şirket.

Son yıllarda en çok ihale alan, “mega projelere” imza atan Rönesans Holding’in, son dönemde tartışılan birçok şehir hastanesi inşaatını da üstlendiği biliniyor. Şehir hastanelerinin inşa dönemleri ise işçilere yönelik hak gaspları ve işten çıkarmalarla hatırlanıyor.

Forbes dergisine göre, holding patronu Erman Ilıcak 2016 yılında 2 milyar dolar olan servetini 2018 yılında 4 milyar dolara çıkarmış ve yüzde yüzlük servet artışıyla dikkat çekmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.