Sosyalizm yaşatıyor! İtalya’ya yardıma giden Küba’lı doktorların tedavi ettiği her 3 hastadan 1’i iyileşti

0
778

Küba’dan İtalya’ya dayanışma için giden Küba Sağlık Tugayı mensubu doktorların, Lobardiya bölgesinde tedavi ettiği her üç koronavirüs hastasından biri sağlığına kavuştu.

Koronavirüs salgınıyla mücadeleye destek amacıyla İtalya’ya giden Kübalı doktorların tedavileri, ülkedeki Covid-19 hastalarının iyileşmesinde etkili oldu.

İtalya’nın Covid-19 salgınından en çok etkilenen bölgesi olan Lombardiya’da Kübalı doktorlar tarafından tedavi edilen her üç hastadan biri sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Telesur‘da yer alan habere göre, bölgede bulunan Küba Sağlık Tugayı’nın başkanı Dr. Carlos Pérez Díaz, tedavi altında olan 36 Covid-19 hastasından 12’sinin iyileştiğini duyurdu.

İtalya’daki ilk görev gününde kendilerine Lombardiya bölgesindeki Crema hastanesinin yoğun bakım ünitesinden 16 vakanın geldiğini belirten Pérez Díaz, 3 Nisan’dan bu yana 428 kişiye hizmet ettiklerini, Covid-19 tespit edilen hastalardan 5’inin yoğun bakıma alındığını ve yalnızca 1’inin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Küba’nın tıbbi misyonunun hayat kurtarmak olduğunu söyleyen Pérez Díaz, Kübalı doktorların bunu yüksek ahlak, kararlılık ve iradeyle yerine getirdiğini belirtti.

Pérez Díaz, Küba’ya sağlıklı dönmek için tüm ekibin sıkı biyo-güvenlik önlemlerinden geçtiğini sözlerine ekledi.

Küba Sağlık Tugayı, 52 doktordan oluşan sağlık ekibiyle 26 Mart tarihinde İtalya’nın Lombardiya bölgesine varmıştı. Küba, Covid-19’la mücadele için ayrıca Latin Amerika, Karayip ve Avrupa’da bulunan 15 ülkede toplam 600 sağlık çalışanından oluşan tugaylar konuşlandırmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.