Maske kimi, nasıl izole ediyor?

0
1790

Alişan İpşiroğlu 

Hepimizin bildiği gibi koronavirüs insanları yok ediyor. İnsanlar hayatlarını kaybederken bize önerilen ise maske ve eldiven takmamız, insanlar ile aramıza sosyal mesafe koymamız ve dezenfektan kullanmamız tarzı şeyler. Bunlara biz kısacası, “dış izolasyon” tedbirleri diyelim. Yani bizleri dış etkenlerden koruyan şeyler. Yalnız, devlet yöneticilerinin, kapitalistlerin üstünü kapamaya çalıştığı başka bir şey var ki bu virüsle baş edebilmemiz için çok daha önemli. Buna ise “iç izolasyon” diyelim. Yani bağışıklık sistemimiz. 

Bağışıklık sistemi, ifade edildiği üzere bugün koronavirüse karşı insan sağlığını korumanın en önemli yolu. Bugün kapitalist sistem, dış izolasyonu kendine kamufle aracı olarak kullanıyor ve asıl gerçekliğin yani iç izolasyon dediğimiz, sağlığımız için asıl belirleyici konuların üzerini ise kapatmaya çalışıyor. 

Dış izolasyon salgın hastalıklar için gerekli midir, muhakkak yüzde yüz gereklidir. Ancak konuya açıklık getirdiğimizde asıl anlamda dış izolasyon mu daha önemlidir yoksa iç izolasyon mu, buna sizler karar vereceksiniz. 

Kanımızda bulunan hücrelerin canlı kalması ve dirençli bir şekilde, vücudumuza giren virüsler ile savaşabilmesi ne ile alakalıdır? Aldığımız besinler ve vitaminler ile ilgilidir tabii ki. Yani vücudumuzu dirençli tutabilmemiz için doğduğumuz günden itibaren yaşamınızın her anında iyi beslenmeliyiz ki sağlıklı yaşayabilelim. Durum böyleyken, asgari ücretle, açlık sınırında yaşayan bir insanın nasıl sağlıklı yaşayabileceği sorusu akıllara gelmiyor mu? 

Siz insanların iyi beslenip sağlıklı yaşamasına engel olacaksınız, insanların emeğini, ekmeğini çalacaksınız, açlığa mahkum edeceksiniz ve sonra da çıkıp maske, eldiven takın, sosyal mesafeyi koruyun gibi düzmece sözcüklerle yapmış olduğunuz hataların üstünü kamufle etmeye çalışacaksınız. Kapitalizm, geçmişten bu güne yaptıkları ile bugün hastalanan ve ölen her bir bireyin vebalini taşımaktadır. 

Bu anlamda Che’nin kapitalist zihniyetlere ders olacak bir sözünü hatırlatmadan geçemeyeceğim. Bilindiği üzere Che’nin kendisi de bir doktor. Küba devrimi gerçekleştikten sonra Che, doktorlar ile yaptığı bir söyleşide şu sözleri kullanır: “Sizlerin asli görevi hastalıkları iyileştirmek değil, sağlıklı bireyler yetiştirmektir.” 

Che, bu sözleri ile bile kapitalist bir zihniyetle sosyalist bir zihniyet arasındaki farkı sizce de açık ve net bir şekilde ortaya koymuyor mu? 

İç izolasyon, yani bağışıklığımız ile ilgili tartışmamıza devam ettikçe kapitalistlerin de kamuflajları yırtılacak, defoları açığa çıkacaktır. 

Bizler, ciğerlerimize oksijeni nereden alırız, nerelerde temiz hava daha fazladır? Elbette ağaçların, ormanların olduğu bölgelerde. Ormanlar kirli havayı temizleyip bizlere temiz ve bol oksijenli bir hava verirler. İçinde yaşayan binlerce canlının da doğaya uyumu bizden daha iyi olduğu için onların virüslere karşı direnci elbette daha güçlüdür.

Maalesef ki lüks yaşam uğruna, para kazanma hırsı uğruna ormanlarımız da içinde yaşayan binlerce canlıyla yok edilir. Bunu yapan kapitalistlerin ta kendisidir. Ormanları yakarak, savaşlar çıkararak, kimyasal silahlar kullanarak havayı dahi kendilerine benzetirler, kirletirler. Bunu yapan kapitalistler değildir de kimlerdir? 

Sağlıklı besin yoksa, temiz hava yoksa siz ne kadar dış izolasyonunuzu yapsanız da hastalıktan ve virüsten kurtulma şansınız yoktur. 

O yüzden diyorum ki, “dış izolasyon” söylemi kapitalizmin kendini kamufle etmek için kullandığı bir söylemdir. Sağlıklı yaşam istiyorsak, iç izolasyon yani bağışıklık sistemi kuvvetli olmadan olmaz. Asıl virüs korona değil, kapitalizmin kendisidir. Bu durum apaçık ortadadır. 

Bir tarafta virüsü bertaraf etmeyi başarmış Çin, virüsten hemen hemen hiç etkilenmemiş Çin’in komşusu Kuzey Kore…

Bütün kötülüklerine, ambargolarına rağmen insani değerlerin önüne hiçbir şeyi geçirmeyip doktorlarını, kendine düşmanlık eden ülkelere bile yollayabilen Küba… 

Diğer tarafta ise şimdilerde çaresiz duruma düşmüş Amerika, birbirlerinin dahi maskesini çalmaya tenezzül eden Avrupa Birliği ülkeleri ve bu ülkelere göbekten bağlanıp uşaklık eden Türkiye gibi ülkeler… 

İşte kapitalizmin gerçekliği. 

Hiçbir bireyin, hayatının, sağlığının onlar için önemi yok. Onlar emellerini gerçekleştirmek adına hiçbir kötülükten kaçınmazlar. İlerleyen zamanlarda ne tür akıl oyunlarına baş vuracaklarını hep birlikte göreceğiz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.