“Çürük raporu ve askeri belgeler parayla satılıyor”

0
1238

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, askeri hastanelerde çürük raporlarının satıldığı iddiasını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre, 26 Ağustos 2016’dan itibaren askeri hastanelerin ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin, Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredildiğini belirten Yavuzyılmaz, burada çürük raporu, vazife malullüğü raporlarının satıldığına dair ciddi duyumlar olduğunu söyledi.

Bu raporların alımında son 3 yıldır ciddi artış olduğunu belirten Yavuzyılmaz şunları söyledi:

GATA ve askeri hastanelerde çalışmakta olan tabip subay ve astsubaylar yerine, branşı sağlık olmayan subay ve astsubaylar ile kadro ve branşına bakılmadan sivil memurlar atandı. Bu hastanelerde sınıf değiştirme, ‘Komando olamaz’ raporu, adi malullük ve vazife malullük belgesinin para karşılığı alındığı bilgisi var. Adi malul olanlara 2 bin 600, vazife malullü raporu alanlara da 7 bin liraya kadar maaş bağlanıyor. Bu belgeleri alan personel sayısında ciddi bir artış var. Psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle vazife malullüğü hakkı elde eden TSK ve jandarma personelinde de artış var. Sadece 2016 yılında ‘çürük’ raporu alan yükümlü sayısı 66 bin 370 kişi oldu.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.