Uluslararası Af Örgütü İran’da 200’den Fazla Kişinin Yaşamını Yitirdiğini Açıkladı

0
908

Uluslararası Af Örgütü, 15 Kasım’dan bu yana İran’da benzine yapılan zamma karşı başlayarak rejim karşıtı protestoya dönüşen eylemlerde 200’ün üzerinde insanın öldürüldüğünü açıkladı.

15 Kasım’da İran’ın birçok şehrinde benzin fiyatlarına yapılan zamma karşı başlayan protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı gün geçtikçe yükseliyor.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), rejim karşıtlığına dönüşen eylemlerde en az 208 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Yapılan açıklamada en fazla ölümün Şehriyar kentinde yaşandığı bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Araştırma ve Savunma Direktörü Philip Luther da “Bu şoke edici ölü sayısı İranlı yetkililerin insan hayatına utanç verici saygısızlığını ortaya koyuyor.” dedi ve ayrıca uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu.

Ne Olmuştu?

İran’da litresi 10.000 İran Riyali olan benzinin fiyatı kartla 15.000, kartsız ise 30.000 İran Riyali’ne çıkarılmıştı.

Kartlı sistemle bir özel aracın ayda sadece 60 litre benzin alabildiği belirtilirken, ayda 60 litre benzin alma hakkını kullanan araç ise onun dışında alacağı benzinin litresini 30.000 riyalden almak zorunda.

Benzin fiyatlarına yapılan bu zammın ardından halk sokağa dökülmüş, kısa sürede büyüyen eylemler ülke çapında yayılmıştı.

Eylemlerin başlamasının ardından rejim tarafından ülkedeki internet bağlantısı kesilmiş, kolluk kuvvetleri protestocuları ateşli silahlarla hedef almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.