Damat’ın “Ekonomik Reformları” Kapitalistleri Bile İkna Edemedi

0
953

Reuters haber ajansı, ABD’de yüzlerce yatırımcıya sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın reform paketinin ikna edici bulunmadığını yazdı.

Hazine ve Maliye Bakanı aynı zamanda Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte Washington’da 400’den fazla yatırımcının ve banka temsilcisinin bulunduğu toplantıya katıldı. Toplantıda Albayrak, katılımcılara hükümetin Türkiye’de uygulamaya koymayı hedeflediği reformları anlattı.

Reuters’ın haberine göre, Washington’daki sunuma katılan yatırımcılar, Berat Albayrak’ın Çarşamba günü Ankara’da açıkladığı yeni reform paketini yeterli bulmadıklarını ifade etti.

Haberde, “Reform paketinde vergi reformu ve ihracatın artırılması yönünde bir takım sözlerin yer aldığını ifade eden yatırımcılar, buna karşılık yüksek enflasyon ve kırılgan para birimi sorunlarıyla mücadele eden ülke ekonomisini yeniden canlandıracak iddialı uzun vadeli taahhütleri göremediklerini ifade ediyor” dendi.

Reuters, toplantıya sadece davetli yatırımcıların katılabildiğini ve toplantıda bulunan üç yatırımcıdan aldığı izlenimi paylaştı. Yatırımcılar, Albayrak’ın büyük ölçüde Çarşamba günü yaptığı sunumunu yinelediğini, bir saatlik toplantıda Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın fazla söz almadığını söylüyor. 

Reuters’a konuşan yatırımcılardan başka biri ise “Yatırımcıların bu sunum sonrasında Türkiye konusundaki fikrini değiştirdiğini sanmıyorum” dediğini belirtiyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.