Ethem’in Katiline Ödül Gibi “Ceza”

  0
  1142

  Gezi Direnişi sırasında Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’a verilen 15 bin 200 liralık adli para cezası, Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandı. 

  Yapılan yargılamalar sonunda Şahbaz’a “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 10 bin 100 TL adli para cezası verilmişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, cezayı az bularak kararı bozarak, cezayı 15 bin 200 TL’ye çıkarmıştı. Sarısülük ailesinin avukatı Murat Yılmaz, cezanın az olduğu gerekçesiyle karara bir kez daha itiraz etti. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararın hukuka uygun olduğu gerekçesiyle cezayı onadı. Böylece Sarısülük davasındaki karar kesinleşmiş oldu.

  Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Avukat Murat Yılmaz, karara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Ethem Sarısülük Kızılay’ın ortasında herkesin gözü önünde Ahmet Şahbaz tarafından vurularak öldürüldü. Dosya Ankara’dan Aksaray’a kaçırıldı. Yargıtay, bir ölüme verilen para cezasını onadı. Protesto hakkını kullanan bir insanın silah kullanan kolluk gücü tarafından öldürülmesinin cezası 15 bin TL. Bu tamamen cezasızlık politikasıdır. Yargı, polisin karıştığı dosyalarda polisi bu şekilde kolluyor. Aynı zamanda Gezi’deki direnişe yönelik verilen bir karar. Tayyip Erdoğan ‘Polise emri ben verdim’ demişti. Aslında siyasi iktidar da buna göre hareket etmiştir. İtirazlarımızı önce Anayasa Mahkemesi, sonra AİHM’ye taşıyacağız. Bu davada haklıyız. Kamuoyu önünde gerçekleşen bir cinayet 15 bin TL ile kapatılamaz.” dedi.

  Ethem Sarısülük, Gezi Direnişine destek için 1 Haziran 2013 tarihinde Ankara Kızılay’da düzenlenen eylem sırasında, polis Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşunla ağır yaralanarak, doğum günü olan 14 Haziran’da yaşamını yitirmişti.

  Açılan dava sonrası adeta bir polis ordusu eşliğinde korunarak mahkemelere getirilen polis Şahbaz, meşru müdafaa gerekçesiyle serbest bırakıldı. Dava süreci boyunca yalnızca 1 yıl tutuklu kalan katil polis, Sarısülük’ü öldürdüğü için yalnızca 15 bin 200 lira para cezası ödeyecek.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.