Sudan Halkı Meydanlardan Çekilmiyor: Bu Rejimin Askeri Darbesidir, Reddediyoruz!

0
1207

Sudan Komünist Partisi Aylar Süren Direnişin Ardından Gerçekleşen Askeri Darbe’ye Karşı Bildiri Yayınladı

Sudan’da Ömer El Beşir’in görevi bırakması çağrısıyla uzun süredir devam eden protestolardan sonra dün sabah gerçekleşen darbe saatlerinde, aralarında Ulusal Mutabakat Güçleri bileşenlerinden Sudan Komünist Partisi’nin de yer aldığı Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu’na imza atan kurumlar tarafından ortak bir açıklama yapıldı. 

“Şanlı halkımız,

Şu anda ülke, dört ay süren kahramanca mücadelenize yanıt olarak silahlı kuvvetler tarafından okunanacak açıklamayı bekliyor. Bizler bir kavşakta olduğumuzu söylüyoruz; büyük mücadele birliğinizin bütünlüklü zaferi ya da eski rejimin yeniden üretimi için umutsuzca girişim.

Şanlı halkımız,

Cesur devrimimizin talebi, El Beşir’in ve yönetiminin görevi bırakarak yönetimi, devrimin bileşenlerini temsil edecek ve Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu’nun şartlarını eksiksiz uygulayacak sivil geçiş hükümetine devretmesidir.

Şanlı halkımız,

Sizleri, tarihimizin bu çok önemli anında, Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu’ndaki talepleri tamamen uygulanana dek başkentteki Silahlı Kuvvetler karargâhı önünde oturma eylemi yapmaya, şehirlerde ve köylerde sokaklara çıkmaya çağırıyoruz. Yiğit mücadelenizin sonucu pazalık edilebilir ya da önlenebilir değildir; silahınız, size ihanet etmeyecek sokaklardır. Kısmi ya da yanlış bir çözümü önlemek için şu anda sokaklarda olalım. Sizlere aynı zamanda söylentilere riayet etmemeniz ve bütün bir rejimin devrilerek yürekli devriminizin ifadesini bulduğu bir geçiş hükümeti yerine bir başka şeyin geçirilmesini kabul etmeyen Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu platformlarından gelmeyen haber ve çağrıları benimsememeniz çağrısında bulunuyoruz. 

Özgürlük ve Demokrasi Deklarasyonu Güçleri” 

Çeviri: Gerçeğin Günlüğü

Kaynak: Enternasyonel Dayanışma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.