Dayanışma ve İncelik Örneği Fazilet’i Kaybettik

0
1692

15032193_10210502523666547_4298975849072901594_nFazilet arkadaş mücadeleye Dev-Genç saflarında katıldı. Önce Sanayi Emekçiler sonra da Tüm Emekçiler Derneği çevresinde oluşan guruba Sanayi Dev-Genç de deniyordu. Mücademizde kaybettiğimiz Cemalettin Yalçın, Müslüm Çakıcı, Erdoğan Yazgan, Metin Toraman, Rıza Arı ve Sanayi Dev Genç’e büyük emekler vermiş, sonradan Devrimci Sol’a katılıp orada mücadele içinde yaşamını kaybetmiş olan Halil Ateş aynı gruptandı. Fazilet daha sonra Mehmet Kanbur, Rıza Arı ve Ali Önay gibi arkadaşlarla birlikte çalıştığı Sarıyer bölgesinde yaşadı. Bütün olanaklarını Hareket’e açtı. Bu çalışmalar sayesinde Sarıyer Bölgesi’nde Direnişçiler belirleyici bir etkinliğe ulaşmışlardı. 

Fazilet sosyalizmin insanı olarak yetişeceği bir aileden geliyordu. O anlamda Fazilet’in hem annesi hem de babası çok değerli insanlardı.

Fazilet arkadaşlarına bağlılık demektir. 12 Eylül darbesi döneminde zor durumdaki arkadaşlarına sahip çıktı ve sonrası toparlanma sürecinde 1989 yılında Şişli’de kurulan İstanbul Emekçiler Derneği saflarında çalıştı.  Her dönem bizimleydi. Bizi hiç bir zaman bırakmadı.

Fazilet alçak gönüllülük ve cömertlik demektir. Hareketimizin yükünü sessizce çekti. Hiç bir zaman ön plana çıkmadı. O çocukluğundan beri çalışan, yaratıcı bir insandı. İsterse varlıklı yaşayabilirdi. Bir yandan ailesine yardım ederken diğer yandan ekmeğini, çocuklarının ekmeğine varıncaya kadar, arkadaşlarıyla cömertçe bölüştü.

Fazilet cesaret, demektir  Büyüme çağında çocukları olduğu halde en çok aranan arkadaşlarının risklerini sessiz sedasız ve asla yüksünmeden üzerine alan cesaretli ve fedakar arkadaşlarımızdan biriydi.

Fazilet açık sözlülük ve incelik demektir. O, eleştirisini sakınmaz, söylerdi. Aynı zamanda da kırıcılktan uzak, yapıcı ve birleştirici bir kişiliğe sahipti.

Fazilet arkadaş grupçu olmamakla birlikte Hareketimize kuvvetle bağlıydı. En zor dönemlerimizde tereddütsüz bizimle davrandı. Ölünceye kadar da bizleri bırakmadı.

Hepimiz onu çok sevdik!

Biz Direnişçiler sevgi, bağlılık , dayanışma ve inceliğin sembolü bu güzel insanı gülen dost yüzüyle kalbimizde, bilincimizde ve mücadelemizde yaşatacağız!

Hamza Yalçın

11.11.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.